Karabük ‘de Att Günü Kutlanarak Panel Gerçekleştirildi

Karabük Üniversitesi (KBÜ) Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Acil Tıp Teknisyenleri Derneği ve İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Acil Tıp Teknisyenleri (ATT) günü ve ‘Adli Olgulara Adli Tıp ve Ceza Hukuku Yönünden Yaklaşım’ paneli gerçekleştirildi.

Prof. Dr. Bektaş Açıkgöz konferans salonu’nda gerçekleştirilen panele Karabük Vali Yardımcısı Ertuğ Şevket Aksoy, KBÜ Sağlık Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Eyüp Altınöz, Karabük İl Sağlık Müdürü Uzman Dr. Murat Çağlayan, Acil Tıp Teknikerleri ve Teknisyenleri

ile öğrenciler katılırken, panele ise konuşmacı olarak İstanbul Barosu Avukatı Halide Savaş, Bahçeşehir Üniversitesi Ceza ve Ceza Hukuk Usulü Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ali Kemal Yıldırım, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Dalı Başkanı Prof.Dr. Nevzat Alkan katıldı.

Karabük Acil Tıp Teknisyenleri Derneği Başkanı Ümit Topçuoğlu programda yaptığı açılış konuşmasında 75 milyon insanın yaşama hakkının sağlık hakkının emanet edildiği Acil Tıp Teknisyenleri olarak son derece meşakkatli ve zor bir mesleğin mensuplar olduklarını söyleyerek, “Türkiye’de 50 bin kişiyi aşan ATT olarak ülkemizin dört bir yanında olan insanların yardım çığlıklarına elimizden geldiği kadarıyla destek ve yardımcı olmaya çalışmaktayız. Kurtardığımız her can insanlığı kurtarmıştır, düsturudur sözüyle hareket ediyoruz ve her zaman işimizi en iyi şekilde yapacağız. Bütün meslektaşlarımın Acil Tıp Teknisyenleri günü kutlu olsun” dedi.

Karabük İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Murat Çağlayan ise, “Acil Tıp Teknisyenliği mesleği, insanların acil yardıma ihtiyaç duydukları anda hızla karar vererek, doğru müdahaleyi etkin bir şekilde yapmayı gerektiren bir meslektir. Sürekli değişime, gelişime ayak uydurmalı, bilgi beceri ve motivelerinin en üst seviyede tutulması gerektiren ve ülkeye katkı sağlayan önemli bir meslektir. Bütün Sağlıkçıların Acil Tıp Teknisyenleri Günü kutlu olsun” dedi.

İnsanlık tarihinde birçok meslek vardır, fakat bazı meslekler vardır ki daha bir önem arz eder diyen Karabük Vali Yardımcısı Ertuğ Şevket Aksoy da, ” Bunlardan biride Tıp mesleğidir. Sadece tıp alanında değil birçok konuda bilgi sahibi olması gereken ve her kesime hitap edebilen zorlu bir meslektir. Bilgi, bilim çok önemlidir. İnsanlık için bunlar olmadığı takdirde hayat anlamsızlaşır.

Bütün Sağlık çalışanların her alanında olanlara başarılar diliyorum ve Acil Tıp Teknisyenleri günü kutlu olsun” dedi.

Konuşmaların ardından Vali Yardımcısı Ertuğ Şevket Aksoy, 112 Hizmetlerinin Eğitim Gönüllüsü ATT Ayşe Çengel’e yılın ATT’si ödülünü ve hediyesine taktim ederken, ATT Yılmaz Kambur’a ve

ATT Aynur Yan’a da 17 Şubat tarihinde görev sırasında ambulans kazasına rağmen özverili çalışmalarına devam ettiklerinden dolayı

ödül ve hediye takdim etti.

Program daha sonra panelistlerin konuşmaları ile devam ederek son buldu.

Paylaş