ATTDER Van’dan Gerçeğini Aratmayan Kaza Tatbikatı

Her yıl 7-13 Nisan tarihlerinde kutlanan Dünya Sağlık Haftası etkinlikleri kapsamında, kent merkezinde Acil Tıp Teknisyenleri Derneği Van İl Başkanlığı ve İl Sağlık Müdürlüğü tarafından organize edilen tatbikat 112 Acil Servis, Umke, itfaiye ve polis ekiplerinin katılımıyla trafik kazası tatbikatı yapıldı.

Senaryo gereği Beşyol Meydanı’nda meydana gelen kazada araçta 3 kişi sıkışırken, 1 kişi ise hayatını kaybetti. İlk olarak bölgeye gelen polis ekipleri çevre güvenliğini alırken, ardından hemen olayı duyan yaralıların yakınları geldi.

van-1

112 Acil Servis’te görev yapan Gamze Uçar’ın aldığı rol gereği araç içerisinde sıkışan yakınlarını görmesi üzerine çığlık atması ise gerçeği aratmadı.

Araçta sıkışanlar, olay yerine gelen ekipler tarafından kurtarılırken, senaryoyu canlandıran hemşire ve sağlık memurlarının performansları da göz doldurdu. Tatbikatı izlemeye gelen vatandaşların birçoğu ise, olayı gerçek sandı. Olayın gerçek olduğunu sanan vatandaşlar, daha sonra tatbikatı meraklı gözlerle izledi.

van 5

Tatbikatı, insanları bilinçlendirmek amacıyla Van’ın en işlek meydanında yaptıklarını söyleyen Van İl Sağlık Müdürü Bilal Acar ise, “Amacımız burada bir kaza sırasında yaşanan eksikliklerimizi, vatandaşımızın eksikliklerini yansıtmaktı dedi.

ATTDER Van İl Başkanı Ayşegül Savcı, “içinde bulunduğumuz haftada sağlığa dikkat çekmek ve bilinçlendirme amacıyla; okul gezileri, sağlıklı yaşam ve hijyen eğitimleri ve Emniyet Müdürlüğüne ilkyardım eğitimleri vermiştir. Bunlara ilave olarak bugünde biz Van İl Sağlık Müdürlüğü çalışanları ve aynı zamanda Acil Tıp Teknisyenleri Derneği olarak maalesef ki hemen her nöbetimizde karşılaştığımız trafik kazası konulu bir tatbikatla sağlığın ne kadar değerli olduğunu gözler önüne serdik.

van6

Tatbikatımızla vermek istediğimiz mesaj; sağlığınızı emanet ettiğiniz bizler 7 gün 24 saat her koşulda sağlık emanetçiliğimizi layığıyla yerine getirmekteyiz. Sizlerden talebimiz daha dikkatli olmanız , kurallara uymanız ayrıca olay yerlerinde çalışan ekiplerimize anlayışlı davranarak onlara yardımcı olmanızdır.

Sizlerin de bildiğiniz gibi sağlıktan büyük zenginlik yoktur. Bu zenginliğinizi öncelikle kendi çabalarınız ve bizim desteklerimizle sürdürmeniz dileğimle” dedi.

Tatbikatta yaralananların yakını rolünü üstlenen Gamze Uçar ise, bu tür trafik kazalarını çok gördüklerini belirterek, “Ben yaralıların yakını olarak görev aldım. Biz can kurtarırken, aynı zamanda can da veriyoruz. Bunu hiç kimse bilmiyor, farkında değil. Gece 04.30’da bütün millet yatarken, biz her yere hasta almaya gidiyoruz. Yoldan dolayı 5 dakika geç kalıyorsun, dayak yiyorsun. Biz hayat kurtarmak için varız” dedi.
Geçtiğimiz günlerde 19 yaşında bir yakınını kaybettiğini ve tatbikat esnasında aklına o kişinin geldiğini de ifade eden Uçar, “Araca bakıldığı zaman zaten yüreğiniz parçalanıyor. Gerçek gibi hissediyorsunuz” diye konuştu.

Paylaş