AMBULANSA DOKUNMA

Herşey bir Anons ile başladı…İçimizi Ürperten bir anons…

Yine her zamanki gibi sıradan bir gün.Mesleğine aşık olan bizler,kendimizi feda ettiğimiz ve hizmeti şiar haline getirdiğimiz bu kutsal meslekte aşk ile,şevk ile çalışmanın vermiş olduğu tarifi anlatılmaz bir mutluluk içerisindeyiz.

İnsanlara Yardım etmek için burdaydık,tek bir amacımız vardı,o da yardıma ihtiyacı olan ele, el uzatmak,bu düşüncelerle başlamıştık nöbetimize ve mutluluğumuz uzaktan bakınca hissediliyordu .Çünkü Bizler;
Yüce Allah’ın ”Bir kişinin hayatını kurtaran, bütün insanların hayatını kurtarmış sayılır.” Sözüne nail olmak için kendimizi bu mesleğe adamıştık.

Bu düşüncelerdeyken ;
O Anos geldi.Komuta Merkezimiz Tarafından …. Adresin’e vaka çıkışı yapıldı…
Biz bu anonsu biliyorduk,yardıma ihtiyacı olan biri vardı,desteğimize ihtiyacı olan biri vardı,
Olay yerine ulaştığımıza her şey farklıydı,biz oraya ulaştığımzıa tek bir amacımız vardı Yardıma ihtiyacı olan kişiye el uzatmak, Ona yardımcı olmak… Ama olmadı Müsade etmediniz…
Can kurtarmaya giderken,canından olmayı göze olan bizlere haketmediğimiz şekilde sözel ve fiziksel şiddet uyguladınız.. Bunlar mı hakediyorduk?…

Soruyorum size biz değil miyiz her türlü şeyi göze alıp insanlara yardım etmeye alışan,biz değil mi yiz can kurtarmak için canımızı hiçe sayan,biz değil mi yiz ufak bir ışık gördüğümüzde mutlu olan, ve soruyorum size yaşam ile ölüm arasındaki ince çizgide canı pahasına yardıma koşan,bir insanı yaşama döndermeye çalışan?

Bir insanın yaptığımız müdahaleyle hayata döndüğünde ne kadar mutlu olan,sevinçten havalara uçan biz değil mi yiz…kollarımızda hayata veda eden insanlar olduğunda ağlayan,belki yemekten sudan kesilen biz değilmiyiz soruyorum size biz değil miyiz?

Peki nedir bu öfke?, nedir bu kin?, nedir bu acımasızlık yaşam kurtarmaya çalışan bir insana saldırmak da neyin nesi… Hiç mi vicdan olmaz… yardıma koşan elleri kesmekte neyin nesi…Kendinden fedakarlık gösteren bir insanı acımasızca katletmek de neyin nesi….başkalarına umut olacak yüreği,alıp çıkartmak da neyin nesi..Can kurtarmaya çalışan bir insanın canını almak da neyin nesi…

Gündemi hepimiz Takip ediyoruz. Çıkan olaylar da yaralılara müdahale etmek için büyük bir özveriyle çalışan 112 ACİL SAĞLIK çalışanı meslektaşlarımız hak etmediği şekilde, fiziksel ve sözel şiddete maruz kalmakta ve hatta AMBULANSLAR’a saldırılar da gerçekleşmekte. Can kurtaran, Büyük bir fedakarlık gösteren 112 Personellerine yapılan bu haksız saldırıları kesin bir dille KINIYORUZ… Tekrarları’nın yaşanmasını istemiyoruz . Her bir sağlık personeli bizim gözümüzde çok önemli ve çok değerli bir yere sahiptir. Kaldı ki Yaşam ile ölüm arasında ki o ince çizgi, o saniyelerle yarışılan bir alanda bu saldırıların hakka hakkaniyete sığar bir yanı bulunmamaktadır.

Bizim suçumuz ne?…

Sizlere yardım etmek mi?
Ülkemizin çeşitli illerinde meslektaşlarımıza yönelik şiddet eylemleri devam etmektedir.
Bu konular hakkında gerekli tüm işlemler yapılıyor ve tarafımızdan takip ediliyor.
Sizlere önemli bir ifadeyi söylemek istiyorum
”Bu davranışı sergileyenler Bir gün şiddet uyguladığınız kişilerin ellerine düşmeyeceğinizi garantisini verebiliyormusunuz?”

Acil Tıp Teknisyenleri Derneği olarak Yapılan bu şiddet eğilimlerinde sessiz kalmayacağımızı belirtirken, BU OLAYLARI KESİN BİR DİLLLE KINIYORUZ .

Meslektaşlarımıza Geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.  Bu olayların bir daha yaşanmamasını istiyoruz.

ATTDER Yönetim Kurulu Adına
Prm. Süleyman Yıldırım

Paylaş