Acil Sağlık Sisteminin baş aktörleriyiz!

Acil Tıp Teknisyenleri Derneği (ATT DER) Kahramanmaraş İl Başkanı Hakan Eskioğlu, Kahramanmaraş Manşet gazetesine ATTDER’İN çalışmalarından bahsetti.

Acil Tıp Teknisyenleri Derneği (ATT DER) Kahramanmaraş İl Başkanı Hakan Eskioğlu, Acil tıp teknisyenlerinin Kahramanmaraş’ta ki sayısının 450 olduğunu söyledi. Eskioğlu : “Kahramanmaraş’ta özel kurumlarda çalışan ve okuyan 550 öğrencimiz bulunmaktadır. Bizler Acil Sağlık Sisteminin baş aktörleriyiz” dedi

Eskioğlu, Manşet gazetesine yaptığı açıklamada, ATT’lere 75 milyonun sağlığını emanet ettiği kişiler olduğunu söyledi.
“Bizler 75 milyon insanımızın sağlığını emanet ettiği Acil Tıp Teknisyenleriyiz” diyen Eskioğlu şunları kaydetti: “Bir insanımızın hastalanması ya da kazaya uğraması halinde tıbbın gerektirdiği bilgi ve becerilerle İlk Yardım ve Acil Bakım hizmeti uygulayan, Hasta, Yaralı ya da Kazazedenin Sağlık Merkezine ulaştırılmasını sağlayan Acil Tıp konusunda eğitim almış sağlık personelleriyiz. Ülkemizde 50 bin mezunumuz ve 20 bine yakın öğrencimizle Acil Sağlık Sisteminde yetişmiş ve nitelikli personel bakımından önemli bir yere ve konuma sahibiz. Yaşam ile ölüm arasındaki ince çizgide insanlara yardım etme ayrıcalığına sahip bir mesleğin fertleri olarak ülkemizin dört bir yanında her türlü sıkıntıya, strese, coğrafi engellere rağmen, yağmur çamur demeden imdat çığlıklarına yardım elimizi uzatıyor, her gün onlarca hayat kurtarıyoruz.Bizim mesleğimiz gerçekten önemli bir meslek.Çünkü hatanın telafisi yoktur.Maalesef bizim meslektaşlarımızın yapacağı hataların maliyeti kaybedilecek yaşamlardır.”

ATT OLARAK KENDİMİZİ ÇOK İYİ YETİŞTİRMELİYİZ

Eskioğlu: “O yüzden bizler diyoruz ki;Acil Tıp Teknisyenleri olarak kendimizi çok iyi yetiştirmeliyiz. Kahramanmaraş’ta ve Türkiye genelinde EKG,Temel Yaşam Desteği,İleri Yaşam Desteği gibi eğitimler verilmiş,sempozyumlar yapılmıştır.Ayrıca Sivil Vatandaşlarımıza da İlk Yardım Eğitimleri verilerek 112 Acil Ekibi gelene kadar veya daha bilgili bir kişi gelene kadar yapacağı küçük bir müdahale ile kişinin hayatta kalmasını sağlayacak uygulamalar anlatılmıştır.İlimizde bir kan bir can sloganıyla Kızılay ‘a Kan bağışı kampanyası düzenledik.Herkes ehliyetli olsun diye Sürücü Kursları Dernek Başkanı Seyfi Moroğlu ile görüşerek Tüm Sağlık Çalışanları için indirimli Sürücü Belgesi kampanyası başlattık.Her şey insanımıza hizmet için.

HAKSIZ SALDIRIYA MARUZ KALIYORUZ

“Fedakarca görev yaparken zaman zaman haksız saldırılara maruz kalıyor, en zor anında insanlara yardım elimizi uzatırken şiddet görüyoruz” diyen Eskioğlu son olarak şunları kaydetti: “Ancak darp eden veya şiddet uygulayan kişiler ifadesi alındıktan sonra serbest bırakılıyor.Daha sonra o kişi başka arkadaşlarını da toplayıp 112 Acil İstasyonuna giderek ekibimizi tekrar darp ediyor.Bunların sebebi tabi ki de caydırıcı cezaların olmaması.En son Kahramanmaraş’ta Elbistan Devlet Hastanesinde Kardiyoloji Uzmanımıza yapılan şiddeti hepimiz duyduk ve kınadık.Aynı şekilde ifadeleri alındı ve serbest bırakıldı.Biz Acil Tıp Teknisyenleri Derneği olarak Sağlık Bakanlığımızla ve Siyasi Partilerle görüşerek bu cezada en az 2 yıl Tutuklu kalınması gerektiğini bu şekilde daha çok caydırıcı olacağını ilettik.Bakanlığımızın bu konuda çalışmaları var ,ama biran önce kararın çıkarak sağlık personelinin her gün işe gelirken yaşamış olduğu korku ve tedirginliğin yok olmasını istiyoruz. Bizler bunları hak etmiyor,canımızı bu ülkenin vefalı insanlarına emanet ediyoruz.

Günümüz bilgi çağında, kendi üst bölümümüz olan Acil Tıp Teknikerliği yani Paramedic bölümünü okumak istiyoruz. Ancak Kahramanmaraş’ta şuan için bu bölüm yok.İlimizde olmamasının öğrencilerimize dezavantajı;Okulların öğrenci alımında uyguladığı sistem ilk önce İlindeki mezunları aldıktan sonra diğer İl mezunları alıyor.Bundan dolayı çoğu öğrencimizin Eğitim hakkı gitmiş oluyor. Bizler Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr Cemal Tuncer ve Sağlık Meslek Yüksek Okulu Müdüresi Deniz Tuncel ile görüşerek bu süreci başlattık.Daha sonra tüm Sağlık Meslek Liseleri İdaresiyle görüşerek ,bu bölümün açılmasını istediklerini İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne yazılı olarak gönderilmesini sağladık. ATTDER Genel merkez öncülüğünde Sağlık Bakanlığı, Tüm Siyasi Partilerle,ve Sivil Toplum Örgütleriyle görüşerek Askeri ve Emniyet Mensuplarında,İtfaiye Erlerinde bulunan erken emeklilik hakkını istediğimizi bildirdik.İnşallah en kısa sürede bunlar gerçekleşecektir.”

Paylaş