Genel Başkan Yaşar Gökbayrak’ın 17 Ağustos Depremi Mesajı

Bilindiği üzere ülkemiz 17 Ağustos 1999 tarihe acı bir iz olarak düşen, merkezi Gölcük olan Kocaeli’ni ve tüm Marmara bölgesini etkileyen yüzyılın en büyük felaketlerinden birini yaşamıştı. Bugün hepimizi derin acılara boğan ve binlerce vatandaşımızı toprağa verdiğimiz 17 Ağustos 1999 depreminin üzerinden tam 14 yıl geçti.

Depremin acılarının ve izleri hiçbir zaman unutulmadı ve unutulmayacaktır., depremlerden ve bu gibi afetlerden büyük dersler çıkarması gerekmektedir. Sağlık Bakanlığı’nın gönüllü personelleri, bilindiği üzere bu tür afetlere anında müdahale edebilmek için ( UMKE ) Ulusal Medikal kurtarma Ekiplerini kurmuş ve desteklemiştir. Depremleri en az can ve mal kaybıyla atlatabilmek için, bu alandaki eksikliklerimizin tespit edilmesi, gerekli örgütlenmelerin yapılması ve etkili denetim mekanizmalarının hayata geçirilmesi gerekmektedir.

Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün afet bilinci ile ilgili çok derin mesajlar veren bir sözü şöyledir; “Felaket Başa Gelmeden Evvel Önleyici ve Koruyucu Tedbirler Düşünmek Lazımdır. Felaket Geldikten Sonra Dövünmenin Yararı Yoktur.” demiştir. İşte bu söz bize yol gösterici bir ışık olacaktır. Marmara Depremi’nin 14. yıldönümünde; depremde yaşamını yitiren yurttaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı ve sabırlar diliyorum.

Yaşar GÖKBAYRAK
Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerleri ( Paramedik ) Derneği Genel Başkanı

Paylaş