ATTDER Kahramanmaraş Sağlıkta Şiddete Çözüm İstedi

Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerleri (Paramedik) Derneği Kahramanmaraş Şubesi üyeleri, sağlık çalışanlarına yönelik gerçekleştirilen şiddet olaylarını protesto etti.

Trabzon Caddesi Özel İdare İş Merkezi önünde toplanan dernek üyeleri, pankart açıp, slogan atıp alkışlarla sağlık çalışanlarına şiddet uygulanmasına tepki gösterdi.

ATTDER il Başkanı Hakan Eskioğlu, yaptığı açıklamada, sağlıkta yaşanan şiddet olaylarının yayın organlarında artık olağan bir habermiş gibi verilmeye başlandığını öne sürdü.

İnsanların sağlığı için 7 gün 24 saat büyük bir özveriyle çalışan ve çoğu zaman yaşam kurtarmak için kendi hayatlarından vazgeçen sağlık çalışanlarına yapılan şiddetin çok tehlikeli boyutlara ulaştığını belirten Eskioğlu, şunları kaydetti:

“Çalışma hayatımızda sözlü tacizler hiç eksik olmaz. Hızını alamazlarsa darp ederler. Ne de olsa hasta psikolojisi. Çok normal görünür bu yapılanlar. Ama nerede çalışan psikolojisi? Yıllardır bu sistemde çalışan ve yıllarca da ekmeğini buradan kazanmak zorunda olan insanların günahı ne? Sağlık çalışanlarının psikolojisi ne olacak? Bu insanlar da bir anne, bir baba ya da bir anne babanın üzerine titrediği evladı. Ne zaman son bulacak bu şiddet? Dün bir hemşire, doktor, bugün bir acil tıp teknisyeni, paramedik, sağlık memuru…Ya yarın? Sessizce sıranın bize gelmesini mi bekleyelim?”

Eskioğlu, sağlık çalışanları için artık nöbetlerin birer travma ve tarifi imkansız bir psikolojik harp olduğunu öne sürdü.

Açıklamanın ardından, gruptakiler dağıldı.

AA

Paylaş