Malatya 112’ye Yapılan Çirkin Saldırıyı Kınıyoruz

Bir vatandaşın hayatını kurtarmak için süratla olay yerine giden,7/24 canla başla çalışan ve bazen başkalarının canı için kendi canını tehlikeye atan acil sağlık çalışanlarına yapılan bu saldırıların ve eziyetin bir an önce önüne geçilmelidir. Malatya 112’ye yapılan bu çirkin saldırıyı kınıyor, darp edilen meslektaşlarımıza acil şifalar diliyor.

Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerleri (Paramedik) Derneği
Yönetim Kurulu

_____________________________________________________________________________________________

Malatya’da dayak yiyerek ağır yaralanan bir kadını almaya giden 112 acil servis ekipleri, gittikleri adreste, dayak yiyen kadının yerine, dayak atan tarafın fenalaşan annesinin zorla ambulansa konulması ile karşılaşınca, hem dayak yediler, hem de küfürlü hakarete uğradılar.

Olay, merkez Özalpler Mahallesinde meydana geldi. Belirtilen adreste dayak atılması sonucu ağır yaralanan bir kadını olduğu şeklindeki ihbar üzerine olay yerine giden 112 acil servis ekipleri, burada ikinci kattaki kadını almak için yukarı çıkınca, dayak atan tarafın baygınlık geçiren annesinin ambulansa zorla konulması ile karşılaştılar. Burada dayak yiyen kadını bırakıp ambulanslarının yanına giden 112 acil servis ekibi, burada sözlü ve fiziki saldırıya uğradı. Baygınlık geçiren kadının yakınlarından 4 kişinin de ambulansa girdiği gören ekipler, olay yerinde bulunan polislerden yardım istedi. Ambulansa binen 4 kişiden 3 kişi inerken, bir kişi baygınlık geçiren annesinin yanında kaldı. Olay yerinden Devlet Hastanesi’ne gelen ambulans ekibi, bu kez hastane önünde ambulanstan inen gencin fiziki saldırısı ve tehditleri ile karşılaştı. İsmi öğrenilemeyen genç, burada ambulansın şoförüne saldırarak döverken, ambulanstaki 3 sağlık görevlisi bayanı da ölümle tehdit ettiği iddia edildi.

Olayda dayak yiyen ambulans şoförü Hüseyin Yoldaş, “Olay yerine gittiğimizde 2 katta bir kadın çok kötü bir şekilde darp edilmişti. Kadına müdahale etmeye çalışıyorken, aşağıdaki ambulanstan sedyeyi indiren bazı kişiler, sedyeye bir bayanı koyarak ambulansa yerleştirmeye çalışıyordu. Dayak yiyen kadını bırakarak ağışa indiğimizde fazla bir şeyi olmayan kadın ambulansa konulmaya çalışıyordu. Diğer kadının dövülmesinden dolayı biraz psikolojisi bozulmuştu. 4 kişi bu esnada zorla ambulansa bindi. Polislerden yardım istedim, ancak polisler bu şahısları da götürmemizi istedi. Şahıslar saldırgandı. Diğerleri indi, 1 kişi ambulansta kaldı, hem bana ve hem de sağlık görevlisi bayan arkadaşlarıma küfür etti. Hastane önünde hastayı indireceğim esnada bu ambulansa zorla binen şahıs, bana saldırarak vurdu ve tehdit etti. Bize saldıran şahısın annesini acil servise almaya çalışırken saldırıya uğradım” dedi.
Olay yerinde tehdit ve saldırıya uğradıklarını söyleyen ambulanstaki sağlık görevlisi Büşra Bülbül, ambulansa zorla durumu iyi olan bir bayanın bindirildiğini ve bu kadını yakınlarının fiziki ve sözlü tacizlerine maruz kaldıklarını ifade etti. Bülbül, kendilerini olay yerine gelen polis ekibinin yardımcı olmadığını da iddia ederek, ambulansa zorla binen şahısların indirilmesi konusunda yardım alamadıklarını ifade etti. Bülbül, “Ambulansa zorla binenler bize sürekli küfür ettiler.

Ambulans tekmelendi. Asıl hastayı alamadık. Bizden habersiz olarak ambulansa konan kadın, diğer kadını döven tarafın annesi. Ambulansla kadını hastaneye getirirken, hem kadın ve hem de oğlu bizi sürekli ölümle tehdit etti. Hastane önünde kadını oğlu şoföre saldırarak vurdu. Hastane içinde rapor almak isteğimiz esnada bize saldıran şahıs rahatlıkla hastane içinde dolaştı ve yanında polis yoktu. Polis bize saldıran şahıs ile bizi hastanede aynı ortamda bulundurdu ve sözlü tacize uğradık ve saldırı girişimi oldu” şeklinde konuştu.

Paylaş