ATTDER: Sağlıkla Alakası Olmayan Mezunlar Paramedik Oluyor

Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerleri (Paramedik) Derneği Karaman İl Yönetimi önlisans hakkının gasp edilerek sağlıkla alakası olmayan bölümlerin 2 yıllık eğitimle sahada çalışması hakkında sorun ve kaygılarını şöyle dile getirdiler.

Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği İl Başkanı Nurgül Soyyiğitoğlu, Acil Tıp Teknisyenleri Emine Akdemir ve Öğrenci Konseyi Başkan Yardımcısı Gökhan Çete, yaptıkları açıklamada, “Bundan birkaç yıl öncesine kadar okuduğumuz bölüm olan Acil Tıp Teknisyenliği öğrencileri lisedeki öğretimini tamamladıktan sonra bir üst bölümümüz olan İlk ve Acil Yardım Teknikerliği yani Paramedik bölümüne sınavsız geçiş yapıyorlardı.

Burada 2 yıl öğretimini tamamlayarak Acil Tıp Teknikeri yani Paramedik ünvanı ile çalışma hayatına katılmaktaydılar. Sağlık Bakanlığına bağlı 112 Acil Sağlık Hizmetleri istasyonlarında tüm yetki ve sorumlulukları üstüne alarak göreve başlamaktadırlar.

Çıkarılan yeni bir yasa ile Sağlık Meslek Liselerinin Acil Tıp Teknisyenliği bölümü öğrencilerinin yanında, Tarım Liselerinin Veterinerlik, çocuk gelişimi ve Laborantlık Hizmetleri bölümü ve bazı liselerin hasta, yaşlı bakım hizmetleri gibi bölümler de sınavsız geçiş hakkı elde etmiştir.

Doktorların acil müdahale sahasından alınması halk tarafından korku ve şüpheyle karşılanırken hiçbir sağlık eğitimi almadan 2 yıllık Acil Tıp Teknikerliği programına alınan ve yetersiz teorik ve pratik bilgiye halk kendisini nasıl emanet edebilir ki? Ve insan hayatının sorumluluğu o kişilere nasıl verilebilir ki? Toplamda 6 yıl teorik ve pratik eğitimi almış kişilerle 2 yıl eğitim alan kişilerin aynı bilgi, el becerisi ve tecrübeye sahip olamayacağı çok açıktır.

Gün gelecek, kendimiz veya sevdiklerimiz 112 Acil Servise ihtiyaç duyacaktır. Kim olursa olsun kendisini yeterli bilgi ve beceriye sahip olmayan kişiye teslim etmek istemez.

2 yıllık Paramedik bölümüne sınavsız geçiş hakkı sadece Sağlık Meslek Liselerinin 4 yıllık Acil Tıp Teknisyenliği programını tamamlayan nitelikli mezunlara verilmelidir. Aynı zamanda bahsettiğimiz üzere, söz konusu olan Paramedik bölümüne geçiş, sınavsız bir şekilde diploma puanı ile yapılmaktadır. Geçiş hakkı tanınan diğer bölümlerin derslerinin, diploma puanları daha yüksek olmaktadır. Ve bu Sağlık Meslek Liselerinde okuyan Acil Tıp Teknisyenliği öğrencilerine çok büyük haksızlıktır. O halde ülkemizde neden Acil Tıp Teknisyenini yetiştiren okullar vardır ki?

Paramedik bölümünün lisans düzeyinde olmadığı ve aynı zamanda Acil Tıp Teknisyenliğinin tek üst bölümü olduğu için bu bölüme diğer bölümlerden öğrencilerin geçip Acil Tıp Teknisyenlerinin açıkta kalması büyük haksızlıktır.

Sağlıkla ilgili oldukça deneyimli binlerce Acil Tıp Teknisyeni mezunu dururken, hiç deneyime sahip olmayan diğer bölümlerin bu alana geçmesi ülkemizin Acil Sağlık Hizmetlerinin kalitesini düşürmektedir.

ATTDER Karaman il Başkanlığı, YÖK’e çağrı yaparak, Gün gelecek o ambulansın içinde siz veya yakınınız olacaktır. Bu kutsal mesleği kimlere emanet edeceğinizi tekrar tekrar düşününüz” dediler.

Paylaş