Hayat Veren Elleri Hayattan Alma

Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerleri (Paramedik) Derneği (ATT DER) Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Yıldırım, sağlık sektöründe yaşanan şiddet olaylarına tepki gösterdi. Yıldırım, yaptığı yazılı açıklamada, sağlıkta şiddetin iyice sıradanlaştığını vurgulayarak, buna karşı tedbir alınmasını istedi.”Can kurtarmaya mı gidiyoruz, yoksa canımızı kurtarmaya mı?” diye soran Yıldırım, ne yapılırsa yapılsın insanların sağlık çalışanlarına karşı şiddet uygulamaktan vazgeçmediğini savundu. Artan şiddet olayların medyada haber değeri bile olmadığını ifade ederek, “İnsanların sağlığı için büyük bir özveriyle çalışan, çoğu zaman hayat kurtarmak için kendi hayatını tehlikeye atan bu insanlara yapılan şiddet, artık tehlikeli boyutlara ulaşmıştır.

            Sağlıkta yaşanan şiddet olaylarının yayın organlarında artık olağan bir habermiş gibi verilmeye başlanması son derece üzücü bir tablodur .

            Soruyorum size biz değil mi yiz  her türlü şeyi göze alıp insanlara yardım etmeye alışan,biz değil mi yiz can kurtarmak için canımızı hiçe sayan,biz değil mi yiz  ufak bir ışık gördüğümüzde mutlu olan, ve soruyorum size yaşam ile ölüm arasındaki ince çizgide  canı pahasına yardıma koşan,bir insanı yaşamaya döndürmeye çalışan ?

            İnsanların sağlığı için 7 gün 24 saat büyük bir özveriyle çalışan ve çoğu zaman yaşam kurtarmak için kendi hayatlarından vazgeçen sağlık çalışanlarına yapılan şiddet  çok tehlikeli boyutlara ulaşmıştır.

Kimi büyük özveriyle çalışan bu insanlara ağır hakaretlerde bulunmakta, kimi ise fiziksel şiddet uygulamakta. Nedir bu insanların suçu? Sağlık personeli olmak mı? Kendini koruyacak bir ekipmanın olmaması, savunmasız olmaları mı?”

            Artık suçlular cezasız kalmasın! Kalmasın ki, bizler de güvenle işimizi yapalım.

            Artık suçlular cezasız kalmasın! Kalmasın ki, bizler de güvenle işimizi yapalım.

            Sözlerin bittiği,öfkelerin arttığı,insanları mesleğinden soğutan olayların olduğu şu acımasız hayata yenik düşmemek için ayrım olmadan,tüm sağlık çalışanı kardeşlerimi bir olmaya,beraber olmaya çağırıyorum…dönem birlik dönemidir…

Süleyman YILDIRIM

Attder Genel Bşk.Yrd.

Paylaş