Fox Tv Sunucusu Gülbin Tosun’a cevap

27 Haziran 2014 tarihinde Fox Ana Haber sunucusu Gülbin Tosun’un haber sonrası yaptığı yorum hepimizi derinden üzmüştür.

Ana haber’de peş peşe iki habere yayınlanmış ve 112 çalışanları günah keçisi ilan edilmiştir. Bahsi geçen 1. haber de hastaneye 50 metre mesafeden ambulansın gelmediği ve güvenlik görevlilerinin sedye getirerek hastayı taşıması anlatılmıştır. Bir insanımızın başına gelen bu durum bizi de derinden üzmüştür. Fakat şunu ifade etmek isteriz ki her hastane bünyesinde acil yardım ambulansı bulunmamakla beraber 112 istasyonları yapılan planlama ölçüsünde belli bölgelerde konuşlandırılmış, şehir içi ilk 10 dakika’da kırsal da ilk 30 dakika’da vakaya ulaşmaktadır.Yayınlanan ikinci haber de ise olay yerine ambulansın geç geldiği ifade edilmiş ve bu sıklıkla vurgulanmıştır. Haber içerisinde geçen ifadeler dikkat çekicidir. Vatandaşın “ bu ambulansı arayan yok mu? Ve ambulansı vatandaşın arayıp ulaşamadığı haber’de yer almaktadır.

Bu yukarıdaki iki cümle aslında çok şey ifade etmektedir. Olay yerinde, olay yerinin telaşı ile halkımız 112’i aramamakta ya da arandığı sanılmaktadır. Bu tutum yüzünden olaydan geç haberi olan 112 acil yardım çalışanları olay yerine doğal olarak geç gittiği olaylar olmuştur. Aynı zamanda 112’e ulaşılamadığı ifade edilmiştir.İstanbul’da acil sağlık hizmeti verebilmek için Avrupa ve Anadolu yakasında 2 ayrı çağrı karşılayan 112 Komuta Kontrol Merkezi ile hizmet verilmektedir. Bu merkezlere gelen çağrı sayısı Avrupa Ülkelerinde da ancak afet zamanlarında gelen çağrı sayısına denktir.

Bugün İstanbul Avrupa Komuta Kontrol Merkezine günlük 35-40.000 arası çağrı gelmekte ayı zamanda Anadolu Yakası Komuta Kontrol Merkezine 20-25.000 çağrı karşılamaktadır Günlük ortalama 60.000 Kişi 112 acil telefon numarasını aramaktadır.Bu çağrıların 1000-2000 arasına ambulans çıkışı yapılmakta olup geri kalan 20-30.000 civarı asılsız ihbar, teflon sapıkları, çocuklara 112 aratıp konuşturanlar gibi ciddi anlamda telefonları meşgul eden vatandaşımız vardır. Esas sorgulanması ve halkın bilinçlendirilmesi gereken yer bunlardır. 112 telefonu gereksiz yere meşgul edildiğinde gerçek ihtiyaç sahipleri 112’e ulaşamamakta ve ambulans hizmetlerinde yine vatandaş kaynaklı gecikmeler olmaktadır.

Haber sonunda bahsi geçen 112 personelinin eğitim durumu konusundaki vurgu hakkında düşünülmesi gerekmektedir. Bugün hastane öncesi acil sağlık hizmetlerinde Acil Tıp Teknisyenleri, Acil Tıp Teknikerleri (Paramedik), Doktor ve ambulans sürücülerinden oluşan donanımlı bir ekip vardır. Tüm personel okul eğitimleri dışında mezuniyet sonrası eğitimlere tabi tutulmakta ve Sağlık Bakanlığının mecbur tutuğu çeşitli modüler eğitimler ile sertifikalandırılmaktadır. Bu eğitimlerde başarılı olan personele sertifika verilmekte ve sürekli bir eğitime tabi tutulmaktadır.

Maide Suresi 32. ayette geçen “Her kim de birini (hayatını kurtararak) yaşatırsa, sanki bütün insanları yaşatmıştır.” Muştusuna mazhar olan ve özünde insana yardım olan bir mesleğin mensupları insan hayatının önemini ve yardım duygusunu çok içten bilmekte ve hissetmektedir. Vatandaşımızın başına gelen bu üzücü olaylar 112 personelini de derinden üzmüştür fakat bu olayların sorumlusu bizler değiliz.

Fox TV Haber Sunucusu Sayın Gülbin Tosun’un söz konusu ifadelerinin Acil Sağlık camiası hakkında halkın gözünde oluşacak olumsuz imajını bilmesi sağlık çalışanlarına oluşacak bilinçsiz saldırıları göz önünde bulundurarak yeniden değerlendirmeyi ve bu konu hakkında özellikle seyirci karşısında bir açıklama yapmasının sağlıklı olacağını düşünüyoruz.

ATTDER YÖNETİM KURULU

Paylaş