ATTDER Kayseri’den Şiddete Karşı Basın Açıklaması

Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği (ATTDER) Kayseri Şubesi, dün akşam bir ambulansın camına hasta yakınları tarafından taş atılarak kırılması olayını protesto etti.

Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği Kayseri Şubesi, dün akşam bir ambulansın camına hasta yakınları tarafından taş atılarak kırılması olayını protesto etti. ATTDER Şube Başkanı Enes Erken, ‘Can kurtarmaya çalışırken can vermek istemiyoruz’ dedi.

ATTDER üyeleri, dün saat 20.00 sıralarında Melikgazi ilçesi TOKİ Bahçelievler mahallesinde 112 Acil Sağlık Hizmetleri’ne ait 38 DJ 270 plakalı ambulansın taşlanmasını protesto etti. Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği önünde toplanan ATTDER üyeleri adına konuşan Şube Başkanı Enes Erken, ‘Kayseri Merkez 8 No’lu Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu ambulans ve ekibine, karşı saldırı meydana gelmiş, hayat veren ellere bir kez daha el kaldırılmıştır. Doğum vakası için görevlendirilen ambulans ekibi, aynı mahalde gözlerinin önünde gerçekleşen ve acil müdahale edilmesi gereken yaralanma vakasını hastaneye nakletmiş, doğum vakası için ek olarak ambulans gönderilmiştir. Bu hastaya ilk müdahaleyi yapan ekibimiz, silah seslerini duyunca bir an önce hastayı hastaneye götürmek istemiş fakat hasta gitmek istemeyince ambulansa dönmüşlerdir. Bu sırada yaralanan hastanın yakınları tarafından, yaralı vakit kaybetmeden ilk gelen ambulans ile hastaneye yetiştirilmesine rağmen, sözlü ve fiziksel şiddete maruz kalmış, ambulans taşlanmış, arkadaşlarımız çatışmanın ortasında kalmıştır’ diye konuştu.

Öte yandan, saldırıya uğrayan 112 Acil Sağlık Hizmetleri personelinin Yıldırım Beyazıt Polis Merkezi’ne olayla ilgili ifade verdiği, polisin saldırıyı gerçekleştiren kişi veya kişileri belirlemeye çalıştığı ayrıca, saldırıyla ilgili Sağlık Bakanlığı’nın da bilgilendirildiği öğrenildi. DHA/İHA

Basın Açıklaması Video

ATTDER KAYSERİ | Basın Açıklaması

Son yıllarda sağlık personellerine karşı sözlü veya fiziksel şiddet olayları ne yazık ki akıl sınırlarını zorlayan bir boyuta ulaşmıştır. Hastane öncesi acil sağlık hizmeti sunan, gece gündüz demeden savunmasız bir şekilde amacı sadece yardım etmek olan 112 Acil personellerine karşı yapılan ve sonu gelmeyen şiddet eylemleri; durumun vahametini ortaya koymaktadır.
Her hastaya kendi yakınıymışçasına koşan, insanlara yardım etmeyi ve hayat kurtarmayı kendisine misyon edinmiş insanlara karşı yapılan bu muamele, tam anlamıyla insanlık dışıdır. Bu şiddeti körükleyen tüm özel ve tüzel kişilere de; 112 personellerinin hasta ve yakınlarından daha savunmasız, olabilecek olaylara karşı tamamen korunmasız olduklarını bir kez daha hatırlatırız.

Asker ve polislerden sonra, en çok şehit veren meslek grupları arasındaki yerini, vicdan yoksunu kişiler sayesinde çoktan alan sağlık personellerine karşı yapılan eylemlerin, haklı hiçbir tarafı yoktur. Bu eylemleri gerçekleştirenlere karşı, gerekli yasa ve düzenlemelerin bir an önce yapılması, verilecek cezaların istisnasız ve ertelemesiz şekilde uygulanması en büyük temennimiz; bu konuya çözüm getirilene kadar her mecrada yorulmadan dile getirmek, en önemli gayemizdir.

Son olarak dün, Kayseri Merkez 8 No’lu Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu ambulans ve ekibine, amaçları sadece yardım etmek olan sağlık emekçilerine, sözel ve fiziksel şiddet uygulanmış, hayat veren ellere bir kez daha el kaldırılmıştır. Doğum vakası için görevlendirilen ambulans ekibi, aynı mahalde gözlerinin önünde gerçekleşen ve acil müdahale edilmesi gereken yaralanma vakasını hastaneye nakletmiş, doğum vakası için ek olarak ambulans gönderilmiştir. Bu hastaya ilk müdahaleyi yapan ekibimiz, silah seslerini duyunca bir an önce hastayı hastaneye götürmek istemiş fakat hasta gitmek istemeyince ambulansa dönmüşlerdir. Bu sırada yaralanan hastanın yakınları tarafından, yaralı vakit kaybetmeden ilk gelen ambulans ile hastaneye yetiştilmesine rağmen, sözlü ve fiziksel şiddete maruz kalmış, ambulans taşlanmış, arkadaşlarımız çatışmanın ortasında kalmıştır.

Bizler, görevini layığıyla yerine getiren sağlık personelleri olarak, can kurtarmaya çalışırken can vermek istemiyoruz.

Canını hiçe sayarak görevlerini yapmaya çalışan ekip arkadaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, insanlıktan nasibini almamış kişiler tarafından ekibimize yapılan bu saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Suçluların bir an önce tespit edilip gereken cezaları da almalarını istiyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

ATTDER KAYSERİ Yönetim Kurulu | Basın Yayın

Paylaş