Kayseri Star Haber sordu, ATTDER Kayseri İl Başkanı Enes Erken Cevapladı

ATTDER KAYSERİ İl Başkanı Enes ERKEN, Kayseri’nin önde gelen yerel gazetelerinden Star Haber’in sorularını yanıtladı.
Son günlerde sağlık görevlilerine karşı şiddet olaylarındaki artış dikkat çekerken, sağlık görevlilerinin yaşadıkları sorunlarında ardı arkası kesilmiyor. Son olarak Cennet Mahallesi’nde taşlanan 112 Acil Servis görevlileri, sözlü ve fiziksel şiddete maruz kaldı. Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerleri (Paramedik) Derneği (ATTDER) Kayseri Şube Başkanı Enes Erken, yaşadıkları sorunları Kayseri Star Haber’e anlattı.
Kayseri Star Haber:
Sayın Enes Erken, öncelikle meslektaşlarınıza yapılan saldırıyı bizde Kayseri Star Haber olarak kınıyor ve bir daha böyle saldırıların yaşanmamasını diliyoruz. Saldırı nasıl gerçekleşti biraz anlatır mısınız?
Enes Erken:
Amaçları sadece yardım etmek olan 8 No’lu Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu ekibimize,  sözlü ve fiziksel şiddet uygulandı. Aslında doğum vakası için görevlendirilen ambulans ekibi, aynı mahalde gözlerinin önünde gerçekleşen ve acil müdahale edilmesi gereken yaralanma vakasını hastaneye nakletti. Doğum vakası için bölgeye ek olarak ambulans gönderildi. Bu hastaya ilk müdahaleyi yapan ekibimiz, silah seslerini duyunca bir an önce hastayı hastaneye götürmek istemiş fakat hasta gitmek istemeyince boş dönmüşler. Bu sırada yaralanan hastanın yakınları tarafından, yaralı vakit kaybetmeden ilk gelen ambulans ile hastaneye yetirtilmesine rağmen, “Bizim hastamızı bırakıp niye geldiniz” diye ekibimize saldırdı. Ambulansı taşladılar ve arkadaşlarımız çatışmanın ortasında kaldı. Artık 112 ile ilgili şu algı oluşmuş. 112 geç kalır, 112 hata yapar, 112 tüm olayların mürebbimi gibi. Aynı sorunlar gazetecilerinde başında.
CEZALAR CAYDIRICI OLMALI
Kayseri Star Haber:
Peki, bugüne kadar gerek siz gerekse meslektaşlarınız birçok saldırıya uğradı. Bunların çoğunluğu yargıya taşındı. Sizlere saldıranlar gerekli cezaları aldılar mı? Bu cezalar sizi tatmin etti mi?
Enes Erken:
112 Sağlık ekiplerine saldıranların bence tek dayanağı yeterli cezanın verilmemesi. Verilen cezalar caydırıcı değil. Genellikle tutuksuz yargılanıyorlar, aldıkları ceza paraya çevriliyor. Bu şiddet olayı eğitimle çözülür ama kısa vadede çözülecek durumda değil. Eğitim diyoruz ama insanların canı gittikten sonra bir anlamı kalmıyor. Mesela geçen arkadaşım Cennet Mahallesi’ndeki olaya gittiklerinde arkadan bir ses geldiğini, kendilerinin silah zannettiğini, inip baktıklarında ise ambulansın arka camına taş isabet ettiğini gördüklerini söyledi. Eğer o taş değil de silah olsaydı arkadaşım şimdi yaşamıyordu. Sen bankaya gittiğinde sıra beklediğinde oradaki adama saldırmıyorsun. Sağlık personelinin özelliği nedir ki saldırıyorsun. Biz yüzde yüz haklıyız da demiyoruz. Tabi ki eksik yönlerimiz olabilir. Bu eksikliğin çözüm yolu da şikâyettir. Bakanlığa, başbakanlığa şikâyet edilebiliyor. Bu şikâyetlerde cevapsız kalmıyor. Yasal işlem yapılıyor. İnsanlar biraz daha yasal haklarını bilerek kullanması gerekiyor. Empati yapılması gerekiyor.
Kayseri Star Haber:
Olay yerine genellikle giden ilk ekip sağlık ekibi oluyor. Yaşanan olayın paniği ve acısıyla genellikle erkende gelseniz geç geldiniz diye saldırıya uğraya biliyorsunuz. Bunun için artık polis ekiplerinin olay yerine gelmesini beklemeniz söyleniyor. Peki, polisle koordineli bir şekilde çalışabiliyor musunuz?
Enes Erken:
Ben kendimden örnek vereyim. Yavuzlar Mahallesi’nde bıçaklama vakası vardı. Olay yerine gittiğimizde polis ekipleri yoktu. 112 komuta kontrol merkezi polis ekibi yoksa girmeyin, olay yeri karışık diyor. Orada biraz da vicdanınla baş başa kalıyorsun. Mesela siz fotoğraf çekmezseniz haber kaybı oluyor ama biz müdahale etmezsek can kaybı oluyor. Orda durum can ve canan olayına dönüyor. Gitsen sana saldıracaklar gitmesen hasta ölecek veya ciddi anlam da sıkıntı yaşayacak. Genelde biz orda bütün tehlikeyi göze alıp hastaya müdahale ediyoruz.  Polislerle de sıkıntı yaşıyoruz. Ekipler yerine göre çok geç geliyor. 2 dakikalık mesafedeki olayda biz 10 dakika polisi beklersek, hastanın da hayati tehlikesi varsa ister istemez hasta yakını ajite oluyor, geriliyor ve neden geç kaldın diye saldırıyor. Kimse polise neden geç kaldın demiyor. Aramızda koordineli bir çalışma olması gerekiyor.
YIPRANMA HAKKI İSTİYORUZ
Kayseri Star Haber:
112 Acil Servis çalışanları olarak yıpranma hakkınız var mı?
Enes Erken:
Bir olay olduğunda olay yerine ilk olarak itfaiye, polis, jandarma, gazeteci ve sağlık ekipleri gidiyor. Hepsinde yıpranma payı var ama 112’de yok. Yapılacak denildi ama kanun çıkmadı. Riskli birim olarak kabul edildik ama kanun hala çıkarılmadı. Bizler için yıpranma payının biran evvel çıkarılması lazım.
Kayseri Star Haber:
Yakın zamanda polis, jandarma itfaiye ve 112 tek çatı altında toplanarak hizmet vermeye başlayacak. Sizce bu birleşme ne derece faydalı olacak.
Enes Erken:
Tek numara sistemi çalışmaları sürüyor. Burada diğer sıkıntılar baş gösteriyor. Mesela yangın vakası denilince tüm ekipler mi gönderilecek. Bayılma vakası denilince poliste gidecek mi gitmeyecek mi, burada çağrının elenmesi nasıl yapılacak. Anlatılan durum İçişleri Bakanlığı’na bağlanılacak. Nasıl bir sıkıntıyla karşılaşacağız bu da çok muallakta. Gereksiz çağrıların elenmesinde şuan biraz daha mantıklı gidiyor sistem. Orada polis, jandarma ve itfaiye görevlileri olacak. Oraya geçecek personel İçişleri Bakanlığı’na geçecekse bizlerin özlük hakları nasıl sağlanacak.  Bu birleşmenin içinin doldurulması lazım.
Kayseri Star Haber:
Siren çaldığınızda gereksiz olduğu ve acil hasta olmadığı eleştirilerine maruz kalıyorsunuz. Gerçekten gereksiz siren çalmalar oluyor mu?
Enes Erken:
Ben Barbaros Mahallesi’nde çalışıyorum. Biz o bölgeden ayrıldığımızda o bölge boş kalıyor. İkinci bir ekibin gelmesi gerekiyor. O da ya fuar sağlık ocağından ya da Argıncık’tan geliyor. Bu da haliyle süreyi uzatıyor. Bizde ivedi oluyoruz ama direk her şeye siren çalıyor durumu olmuyor. Bizim kendi içimizde de değerlendirdiğimiz vakalar oluyor. Mesela hayati tehlike arz eden ya da saldırgan hastalar oluyor. Bunları hızlı bir şekilde nakletmemiz gerekiyor. Bir de bu sirenin çok çalınmasının nedeni sayının artması. 2007’de 5 ekip vardı şimdi 20 ekip var. Vatandaşlarda gereksiz diye bir kanı oluyor. Biz vakaya giderken de siren çalıyoruz. Bölge uzak olduğu için ivedi bir şekilde gitmemiz gerekiyor. Mesela bayılma vakası verdiler mi bu arrest de olabilir. Ama biz insan hayatını riske atamıyoruz. Böyle bir sıkıntı var. Çok çalınmasının sebebi, çok fazla ambulans talebi ve ambulansların sahada olması.
Kayseri Star Haber:
112’ye gelen çağrıların ne kadarı asılsız?
Enes Erken:
Türkiye genelinde 200 bin çağrı geliyor bunların yaklaşık 5 bini vaka olarak değerlendiriliyor. Gerekli arayanların sayısı %10’ları ancak buluyor. Vatandaş diyor ki başım ağrıyor, ya da birisi bayıldı diyor. Ben buna gitmem diyemiyorsun. Bayılma diye gitmediğin bir vaka daha büyük sorunlu bir hasta çıkabiliyor. İnsan hayatını riske atamıyorsunuz. Bazen de gittiğimiz vakalarda hastayı taşıyamadım, arabam yoktu, param yoktu o yüzden çağırdım diyen hasta yakınları ile karşılaşıyoruz. Eğer gereksiz vakaya gidersek aynı bölgedeki başka hastaya gelecek ambulans uzaktaki istasyondan geliyor. Bu durumda da ambulans geç gelmiş oluyor.  İşte burada vatandaşın duyarlı olması gerekiyor.
Röportaj: ALİ ALTUNDAŞ
10567557_10152654136208687_459934723_n 10877410_10152654136093687_1682637509_n DSC_3114 IMG-20141211-WA0001
Paylaş