Ambulansa/Sağlık Çalışanına Dokunma

Son dönemde artan terör ve şiddet olayları hepimizi üzmekte; yaşadığımız coğrafya üzerinde yapılan kanlı plan ve programlar, yüzyıllardır bu topraklar üzerinde birlik ve beraberlik içerisinde her türlü farklılıklarımızı bir zenginlik olarak kabul ettiğimiz kardeşçe yaşama pratiğimize de kastetmektedir. Tarihin her karanlık dönemlerinde olduğu gibi bir kez daha şahit oluyoruz ki; terörün dili, dini, ırkı, mezhebi yoktur. Sebebi her ne olursa olsun gözyaşının rengi hep aynıdır.

Bu atmosferde ülkemizin dört bir tarafında din,dil,ırk ayrımı yapmaksızın her türlü zorluğa, sıkıntıya rağmen sağlık hizmeti sunmaktan, insanlarımıza yardım elini uzatmaktan başka hiçbir derdi olmayan sağlık çalışanlarına karşı yapılan saldırılar ise terörün ibresinin hızla insanlığın sonuna doğru yaklaştığını göstermektedir.Ambulanslara,sağlık kurumlarına ve sağlık çalışanlarına yapılan saldırı topyekün bütün millete yapılan bir saldırıdır. Kobani’den 1500 yaralı tahliyesini gerçekleştiren de,Doğubeyazıt’ta,Cizre’de, Tekman’da, Nusaybin’de acil sağlık hizmeti sunan da bu ambulanslar ve sağlık çalışanlarıdır.

Tarihte yapılan en büyük, en çetin savaşlarda bile cephelerden yaralıların tahliye edilmesi ve gerekli tedavilerinin yapılması için 1-2 saatlik ateşkeslerin yapıldığı ve sağlık çalışanlarına dokunulmadığı bilinmektedir. Bütün dünyada durum böyle iken sebebi her ne olursa olsun ülkemizde sağlık çalışanlarına,sağlık kurumlarına ve ambulanslara yapılan saldırıları lanetliyor ve bütün sivil toplum örgütlerini,kanaat önderlerini, sağduyulu herkesi ambulanslarımıza,sağlık çalışanlarımıza sahip çıkmaya çağırıyoruz.

Yapılan saldırılara verilecek en güzel cevap;halkımızın ambulanslara,sağlık kurumlarına ve sağlık çalışanlarına sahip çıkması olacaktır.

Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerleri (Paramedik) Derneği

Paylaş