AMBULANSA YOL VERİN! BELKİ DE SİZİN EVİNİZE GİDİYORDUR!

AMBULANSA YOL VERİN!
BELKİ DE SİZİN EVİNİZE GİDİYORDUR!
lütfen ambulanslara yol açalım… bilelimki onlar bizim annemizi,babamızı akrabalarımızı kurtarıyor lütfen onlara yol açalım…
Yolda ışıkları açık, sirenleri çalan bir ambulans gördüğünüz de aklınıza ilk ne geliyor. Gelin beraberce tahminlerde bulunalım:
1) “Bir yerlerde yangın mı var?”
Çünkü: bir kısım insanın, kulakları siren sesi duyunca ilk aklına nedendir bilinmez(!) “itfaiye” gelir. Hatta etrafına “yangın nerede acaba?” diye sorar. Hatta aklına yangının kendi apartmanında olabileceği bile gelir.
2) “ Büyük bir trafik kazası oldu galiba?”
Çünkü: Bir kısım insan, ambulansların sadece trafik kazalarına gittiği, ona da yetişemediği algısındadır.
3) “ Aaaa… Gene bombalanma oldu bir yerlerde mutlaka. Akşam görürüz televizyonda”
Çünkü: Bir kısım insan, toplumsal olaylarda ambulansların vızır, vızır dolaştığı halde Normal de ses seda çıkarmadığı düşüncesindedir.
4) “ Kim bilir kimin canı yandı, inşallah yaşlıdır. Bu aralar genç ölümü çok”
Çünkü: Bir kısım insan, ambulansın her daim ölü taşıdığını, hiç canlı yetiştiremediğini, “Bari dünyadan ayrıldı, hiç olmazsa yaşlısı gitsin” Duygusundadır.
5) “Aman! Hiç bir şey yok. Çalıyorlar şu sirenleri mahsus, trafiği açsınlar da öne geçsinler diye, 2 dk. Bekleseler ölürler. Bak arkada hasta falan da yok.”
Çünkü: Bir kısım insan, ambulansların hep gereksiz yere ortalığı velveleye verdiğini Düşünür. Sokaktaysa eğer gezmeye çıkmıştır algısındadır. Hele bir de içinde hasta yoksa Aklına hastaya giderken de siren çalabileceği gelmez, sadece aklı kandırılmamak için ne Yapmak gerek fikrine takılmıştır. Bu kişiler genelde iki şekilde davranırlar.
1) “Hadi gene insanlık bende kalsın yol vereyim ama bil ki, gereksiz bir şeye çaldığını biliyorum o sireni” Deyip lütfen yol verir.
2) “Mümkün oldukça sana güçlük çıkarayım da gör gününü, iyice yolunu kapatayım hatta durdurup sorayım ki anlasın beni kandıramayacağını” Deyip yol vermeyenler.
Evet, ben size yukarıda ambulans sireni duyunca akla gelebilecek beş düşünceden bahsettim. Sizler daha fazlasını bulabilirsiniz eminim.
112 ambulans servisi kurulduğundan itibaren ambulans sisteminin içinde bulunan biri olarak açıklamak istiyorum.
AMBULANSLAR GERÇEKTE NERELERE GİDERLER BİLİR MİSİNİZ?
Adresteki acil hastaya ( MI, zehirlenmeye, bayılmaya, diabet komasına, beyin kanamasına, intahara ……)Yani akut acil kabul edilecek vakalara, hızlı gitmeleri istenir, bekleyen hasta yakını defalarca komutaya telefon edip nerede kaldıklarını sorar, adeta uçarak gelmelerini ister.
Adresten aldığı acil hastayı hastaneye götürür. Hasta yakınları yanındadır. Ambulansın büyük bir hızla hastaneye gitmesini isterler. Onlar için kendi hastaları dünyanın en önemli hastasıdır. Ambulans trafik kurallarını hiçe saymalıdır.
Hastaneden almıştır hastayı, başka hastaneye naklediyordur. (Tıbbi tetkik, konsültasyon, yoğun bakım) Ne için naklettiği önemli değildir hasta yakınları için yeter ki ambulans hızlı gitsin.
Yangına gidiyordur,yüksekten düşmeye gidiyordur,trafik kazasına gidiyordur…….Telsizden polis, itfaiye, defalarca anons etmiştir “Ambulans ivedi” olsun diye
Sağlık tedbirinde beklemeye gidiyordur. Ambulans gitmeyince başlamayacak uluslar arası maçlar, organizasyonlar vardır. Saatinde yetişemezse uluslararası arenada rezil oluruz. “Vaktinde gitmek gerek trafiğe yakalanmadan, bölgemizden de erken çıkmak olmaz. Son anda acil hasta çıkarsa boş bırakmamak gerek.”
Oksijen almaya, yakıt almaya gidiyordur. Bölgeyi bunlar için boş bırakmamalı, komuta kısa süreli izin vermiştir, her an hasta çıkabilir, hızla merkeze dönmek gerek. Birden komutadan telsiz anonsu gelir “ivedi olarak bölgenize dönün” Hızlı gitmek gerek.
Evet, ambulanstan beklenen hep hızlı olmasıdır.
Bunların dışında en fazla hızlı olması istenen gittiği bir yer var ki, onu en sona bıraktım.Öyle bir yer düşünün ki: Ambulans gördüğünüzde gittiği yeri aklınıza getirmediğiniz Gittiği yeri öğrenince de uçmasını istediğiniz bir yer olsun.
Bulamadınız mı?
Açıklıyorum: SİZİN EVİNİZ
Sizce bu yüzde kaç ihtimal?
Binde, on binde,yüz binde,……..bir ihtimal mi ?
Eğer bu, bir gün sizin başınıza gelirse,
sizin için o anda ki yüzdesini söylemek istiyorum: % 100
DİKKAT:
Başkaları için o anda, hala binde, on binde, yüz binde,…..bir
Bu yazıyı okuduktan sonra, ışıkları yanan sireni çalan bir ambulans görürseniz eğer, her yere gidiyor olabilir, sizin eviniz dahil. Ona büyük bir huzurla yol verin. Çünkü: Bilgi huzur verir, cehalet küstahlık.
Payas Haber Ajansi

Paylaş