ARKA SOKAKLAR DİZİSİNE ve TÜM KAMUOYUNUN BİLGİSİNE

ARKA SOKAKLAR DİZİSİNE ve TÜM KAMUOYUNUN BİLGİSİNE
7 Ekim 2016 tarihinde Kanal D ekranlarında yayınlanan Arka Sokaklar dizisinin 411.bölümünde bir sahnede dizi oyuncularının ‘’ambulans’ ’ile ilgili olarak söyledikleri sözler tüm 112 Acil Servis çalışanlarını ve özel sektörde Ambulans servislerinde görev yapan meslektaşlarımızı derinden üzmüştür.
Söz konusu dizi sahnesinde dizi oyucuları şu sözleri söylemişlerdir:
-‘’Ambulans nerde kaldı’’
-‘’Ya Ambulans nerde kaldı’’
-‘’Nerde kaldı lan bu canına yandığımın Ambulansı’’
-‘’Nerde Kaldı Ambulans usta 50 keremi arayacağız.’’
-‘’Başlıcam şimdi ya .! Tekrar arayın şunu gerekirse 50 kere daha arayın ‘’
-‘’Abi yaklaştık demişlerdi en son , nasıl bu kadar uzun sürüyor ya .’’
-‘’Nerdeler o zaman ‘’
Ülkemizde 112 Acil Ambulans ekiplerimiz İl Ambulans Servisi Çalışma Yönergesine göre 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet vermektedir. Acil Sağlık Hizmetleri Yönetmeliğinin 18.19.20 ve maddelerine göre çağrı telefon veya diğer vasıtalar ile gerçekleştirilir, değerlendirilir ve uygun ekip ya da ekiplerin sevki Komuta Kontrol Merkezi tarafından yapılır.
Ambulanslarımız kent genelinde 10 dakika da, kırsal da ise 30 dakika içerisinde yaralı ve hastaya ulaşmaktadır. Bölgeye en yakın ambulans görevde ise, onun yerine bölgeye en yakın ekip yada ekiplerin olay yerine sevki gerçekleştirilir.
Acil hastalara en kısa sürede ulaşarak müdahale etmek ve gerektiğinde hastaların bir sağlık kuruluşuna naklini gerçekleştirmek için yoğun çaba gösteren ambulans ekiplerinin olay yerine ulaşmasında trafik yoğunluğu, trafikteki diğer araç sürücülerinin duyarlılığı, yol ve hava şartları vb. birçok çevre faktörünün de etkisi bulunmaktadır.
112 Acil Sağlık Hizmetlerinde görev yapan acil tıp teknisyeni, paramedik, hemşire, sağlık memuru, doktor, sürücü vb. Tüm personel hasta sağlığı ve güvenliğini düşünmekte, mesleğinin gerektirdiği özeni tüm riskli çalışma ortamına rağmen vermektedir. Ayrıca trafik kazaları, ateşli silah yaralanmaları vb. olaylarda 112 çalışanlarının nasıl fedakârca çalıştığına en yakın tanıklık eden meslek gruplarından birisi de basın mensupları ve televizyon kanallarıdır.
Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin hızla tırmandığı günümüzde ambulans ve acil sağlık hizmetleri ile ilgili toplumda yanlış bir algının oluşmasına sebep olacak ifadelerin, özellikle de sahada omuz omuza görev yaptığımız polis ekipleri tarafından ifade edilmesi 112 çalışanlarına karşı toplumda güven ve itibar kaybına yol açabilecek ve hedef gösterilmesine neden olacaktır.
Sonuç olarak, söz konusu bilgilerin yukarıdaki açıklamalar çerçevesinde düzeltilmesini , Kanal ve Dizi ekibinin 112 ve Ambulans çalışanlarından özür dilemesi ve bu tarz sahnelerin bir daha yer almaması gerektiğini tüm kamuoyunun bilgisine sunarız .
Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerleri (Paramedik) Derneği

Paylaş