Sağlık Çalışanına Şiddet Uygulayan ‘Tutuklu Yargılansın’

Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerleri (Paramedik) Derneği Genel Başkanı Yaşar Gökbayrak, Sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanlar tutuklu olarak yargılanmalıdır. Bu konuda birçok çalışma yapıldı” dedi.
Son günlerde sağlık çalışanlarına karşı şiddet olayları artarak devam ederken, Balıkesir’de de 112 ekibi silahlı saldırıya uğradı. Şahsın silahıyla rastgele ateş açması sonucu ambulansta 4 mermi deliği oluştu. Konu ile ilgili açıklama yapan Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerleri (Paramedik) Derneği Genel Başkanı Yaşar Gökbayrak, duruma sert tepki gösterdi. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarının son yıllarda büyük bir ivme ile arttığına dikkat çeken Gökbayrak, “Savaş dönemlerinde bile dokunulmayan sağlık çalışanlarına maalesef şiddet uygulanmaktadır. Son bir hafta içerisinde İstanbul, Ankara ve Adana’ da yaşanan sağlıkta şiddet olaylarından sonra Balıkesir 112 ekibimizin yaşadığı silahlı saldırı basına yansıdı. Sağlık çalışanları maalesef her gün basına yansımayan onlarca şiddet olayına maruz kalmaktadır” dedi.
Sağlıkta şiddet olayının önlenebilmesi için caydırıcı tedbirlerin hayata geçirilmesi gerektiğini dile getiren Gökbayrak, şunları söyledi:
“Sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanlar tutuklu olarak yargılanmalıdır. Bu konuda birçok çalışma yapıldı. ATT DER öncülüğünde de sağlık sektöründe faaliyet gösteren 23 sivil toplum kuruluşu bir araya gelerek Sağlıkta Şiddete Karşı Tek Yürek toplantısı gerçekleştirdik. Yapılan ortak çalışma sonrasında alınması gereken tedbirleri sağlık çalışanlarının olaya bakış açısıyla sağlık bakanlığı ve kamuoyu ile paylaştık. Şiddet olayın öncesinde ve sonrasında yapılması gerekenlerle ilgili birçok önerinin olduğu sonuç raporunda kısa vadede sorunun çözümü için şiddet uygulayanların tutuklu olarak yargılanması için gerekli yasal düzenlemelerin yapılması en önemli maddelerden birisiydi.”

cats

Paylaş