Manisa’da ”Amatöre Ambulans Yok” Başlıklı Haber Hakkında Kınama ve Açıklama

MANİSADA ” AMATÖRE AMBULANS YOK ” BAŞLIKLI HABER HAKKINDA KINAMA VE AÇIKLAMA

04.02.2017Cumartesi günü ManisaErtuğrul Dilek Stadında Sanayispor- Karaağaçlı Tekniksporarasında oynanan futbol müsabakası sırasında60. dakikada kendi takım arkadaşı ile çarpışması sonucundaSanayispor’ luFutbolcuErtuğrul YILDIZ bilinç kaybı yaşamıştır.
Futbolmüsabakası esnasında; Acil Çağrı Merkezine düşençağrı sonrası ekibimize vaka bildirilmiş, ekibimiz 1 dakika içerisinde vakaya çıkış yapmıştır.Olay yerine yönlendirilen ekip 6 dakika sonra olay yerine ulaşmıştır. Futbolcu ambulansa alınarak en kısa sürede Manisa Celal Bayar Hafsa Sultan Hastanesine kaldırılmıştır. Söz konusu haberde bahse alındığı gibi ambulansımız 20 dakikada olay yerine ulaşmamıştır.
Ayrıca sahada yaşanan futbolcularla ilgili diğer talihsiz olaylarla ilgili, 28.11.2012 tarihli ve 2012/4018 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanunun Uygulanmasına İlişkin Yönetmeliğin 20. Maddesinin
birinci fıkrasının (d) bendinin ikinci cümlesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. “Diğer spor faaliyetleri için müsabakanın özelliği ve seyirci kapasitesi dikkate alınarak gerekli teknik donanım ile yeterli sayıda sağlık personeli ve Sağlık Bakanlığının ilgili mevzuatına göre eğitimden geçerek sertifika alan ilk yardımcı personel bulundurulur.” denilmektedir.
Bu konuda ATTDER olarak ilgili mercileri harekete geçmeye davet ediyor ve asılsız ve Acil Sağlık Hizmetlerini hedef gösteren bu tür haberlerin gerekli araştırma yapılmadan yayınlanmaması hususunda gerekli özenin gösterilmesini önemle rica ederiz.

Paylaş