ATTDER Muğla Olarak Halkı 112 Konusunda Bilgilendirdik

Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerleri (Paramedik) Derneği Muğla İl Başkanlığı olarak Halkı 112 Konusunda Bilgilendirdik.

Muğla il sağlık müdürlüğü il ambulans servisi başhekimliği tarafından Muğla ve Fethiye’de ilk kez halkı 112 kullanımı konusunda bilgilendirme semineri gerçekleştirildi. Muğla ve Fethiye’nin en uzak noktası olan Karadere beldesinde halkla 112 acil yetkilileri buluşturuldu.

Karadere beldesi de çok sayıda vatandaşın katıldığı 112 Acil Sağlık Sisteminin anlatıldığı seminerde vatandaşlara 112 acil ambulans hizmetleriyle ilgili broşürlerde dağıtıldı. Seminere Başhekimlik biriminde çalışan ve Muğla ATTDER eğitim Sor. ATT Filiz AŞIK, Karadere 112 acil ambulans ekibinden Beyhan DEMİRALP, Fethiye ilçe Sağlık Müdürü Uğur ÇOMAK ve Muğla ATTDER Başk. ATT Neslihan YILMAZ katıldı.

ATT Filiz Aşık 112 acilin trafik kazaları, suda boğulmalar, intihar girişimleri, ciddi iş kazaları, elektrik çarpması, donma, soğuk ve sıcak çarpmaları, yanıklarda, zehirlenmeler, ciddi alerjiler ve başlamış doğum eylemleri, göğüs ağrısı, çarpıntı ve hipertansiyon krizleriyle nefes darlığı, ani felç ve şuur kayıpları ciddi kanamalar yaralanmalar, kırıklar, kurşunlanma ve bıçaklanmalar, havale ve şeker komalarında aranması gerektiğini anlatı.
Ve “112 yi aradığınızda adresinizi verirken okul, cami, durak, karakol gibi belirgin noktaları mutlaka belirtmeniz hastaya kısa sürede ulaşmamızı sağlayacaktır” dedi.

ATT Filiz Aşık “Normal grip vakaları ya da daha hafif rahatsızlıklarda 112 acilin aranmamasını isteyerek o sırada bir başka vaka çıkabilir. Ve O vaka sizin bir yakınınızda olabilir” dedi.

Halk tarafında büyük ilgi gören seminer halkın eğitimcilere teşekkürleriyle son buldu.

Paylaş