ATT DER Genel Başkanı Yaşar Gökbayrak “aynası iştir kişinin lafa bakılmaz.”

Değerli Meslektaşlarım;

Maalesef ülkemizde hemen her mesele kavga, hakaret boyutunda tartışılmakta, insanlar olaylara tek pencereden bakmaya zorlanmaktadır. Herkesin savunduğu fikir en doğru fikir, muhatabın düşünceleri bir o kadar yanlış. İyi de buna karar verecek olan fikirleri savunan ya da tartışanlar değil ki. Bunun kararını verecek olan meslektaşlarımızın ve toplumun vicdanıdır.

Bizler ATT DER kurulduğu günden beri mesleğimiz, meslektaşlarımız, acil sağlık sistemi ve ülkemiz için faydalı işler yapma gayreti içerisinde olduk. Hiç bir zaman kendimizi temsil etmeye çalıştığımız kitlenin yegane temsilcisi olarak görmedik. Çünkü sivil toplumun giderek önem kazandığı 21.yüzyılda geleceği tek tip bir anlayış, olaylara tekdüze bir bakış değil; çok sesli, çok kültürlü ve farklılıkları bir zenginlik olarak görüp akıl, mantık ve kalp süzgecinden geçirerek harmanlayan sivil toplum anlayışı inşa edecektir. Bizim bütün çabamız omuzlarımıza yüklenen sorumluluğun hakkını verebilmek; bir taraftan mesleğimiz ve meslektaşlarımız adına kazanımlar elde ederken bir taraftan da ülkemizde uluslar arası acil sağlık hizmetlerinin sunulmasına katkıda bulunmaktır. Bundan gayrı bir düşünce içerisinde olmadık. Burada aslolan ATT DER yada diğerlerinin en iyi,en başarılı sivil toplum örgütü olması değil; önemli olan mesleğimiz, meslektaşlarımız ve ülkemiz adına elde edilecek kazanımlardır.

ATT DER çatısı altında bir araya gelen meslektaşlarımızın tek ortak paydası vardı o da mesleğimiz ve meslektaşlarımız. ”Mesleki Ahlak” kavramı bizim bu süreçte en önemli ilkelerimizden birisi olmuştur. Çünkü biz mesleki çıkarlarımız için her yolu mübah gören bir anlayışı reddediyoruz. 6 aylık eğitimle Acil Tıp Teknisyenleri Paramedik olsun denildiğinde bunun karşısında biz durduk. Çünkü biz bu konuda kimseden bir lütuf beklemiyor, kısa yoldan emelimize ulaşalım düşüncesini taşımıyoruz. Ambulans sürücülüğü konusunda duruşumuz da ortada. Sadece kendi çıkarlarımızı düşünerek hareket etmiş olsaydık her şey çok daha farklı olurdu. Bu güne kadar yaptığımız her işte samimiyetle ve halis duygularla hareket ettik. Hata yapmaktan korkmadık. Çünkü insanız ve hatalarımız olacaktır ama aynı hatayı iki defa yapmaktan, hatada ısrar etmekten korktuk. Siyah ya da gri propaganda değil beyaz propagandayı benimsedik. Dışarıdan bakarak bu çatı altında kurulan sağlam dostlukları, samimi gönül bağlarını idrak edemeyenler; mesleğimizin geleceği için yapılan kader birliğinin muhtevasını anlayamayanlar bir sinema, magazin eleştirmeni edasıyla yaptığımız her işte bir eksik, bir hata arayarak bize gol atma telaşı içerisinde oldular.

ATT DER üzerine yazıların yazıldığı, Acil Tıp Teknisyeni ve Paramediklerin tek çatı altında güç birliği yapmasının faydalı olacağı görüşleri genel kurulumuzdan önce yapılmadı maalesef(!) Çünkü olağan genel kurulumuzu aralık ayında yapmıştık. Kimsenin yalan yanlış bilgilerle bu konuda insanları aldatmasına,zihinleri bulandırmasına gerek yok. Biz burada bir takım çıkar ya da menfaat gözeterek hareket etmiş olsaydık bugün yapılmaya çalışıldığı gibi çatışma kültürünü tetikleyerek, sinir uçlarına dokunarak, ortalığa korku pompalayarak safları sıklaştırma yolunu tercih ederdik. Acil Tıp Teknisyeni ve Paramedik mezun sayısı ortada. Biz sistemin ve mesleğimizin geleceği adına bugüne kadar olduğu gibi sorumluluk üstlendik.”Bin sene okusam, bana ne biliyorsun diye sorsalar haddimi bilirim” diyen Mevlana gibi haddimizi bilerek hareket ettik her zaman. Kibir ve gurura esir olmadan, yapılan tebriklere, alkışlara rağmen şımarmadan sağlam ve kararlı adımlarla yürümeye gayret ettik.

Bir gün emaneti bu işi bizlerden çok daha iyi yapabilecek bir meslektaşıma bırakacağım duygusunu taşıyorum her zaman. O zaman belki bu günden daha fazla kazanımlar elde edilecek, çalışmalar yapılacak. İşte o zaman bizlerde meslektaşlarımızın başarıları ile gurur duyacak, elimizden geldiğince destek olmaya devam edeceğiz. Bugün Kayseri’de bir meslektaşım yaşam savaşı verirken bu anlamsız tartışmada taraf olmaktan dolayı yüzüm kızarıyor ve emaneti teslim edeceğim günü daha bir özlem ve hasretle bekliyorum artık. Çalışmaktan ve mücadele etmekten yorulmadım ama bu anlamsız çekişmelerden yorgun ve bitap düştüm. Bizler sorumluluk noktasında bulunan insanlar olarak üslup sorunu yaşarsak sahadaki meslektaşlarımızdan nasıl daha dikkatli davranmalarını bekleyebiliriz?  Aylar önce yine bir bardak suda fırtınalar koparılmaya çalışıldığı gün sanal tartışmalara taraf olmayacağız. Bizim için er meydanı sanal alem değil; binlerce meslektaşımızın alın terini akıttığı vatan toprağının her metrekaresidir demiştik. Bugün yine aynı noktada duruyoruz. Biz bugüne kadar yaptığımız her şeyi, birbirini anlama gayretinden yoksun bencil nefislerin çoraklaştırdığı memleketime helal ediyoruz.

Ve biz biliyor ve inanıyoruz ki aynası iştir kişinin lafa bakılmaz.

Yaşar GÖKBAYRAK
Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerleri(Paramedik) Derneği Genel Başkanı

Paylaş