ATTDER TBMM Sağlık Komisyonunda

ATTDER TBMM Sağlık Komisyonunda Yeni Torba Yasada yer alan 112 ve afet konularında  Görüşlerini Bildirdi.

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu, Başkan Necdet Ünüvar Başkanlığı’nda Komisyon Toplantı Salonu’nda toplandı.

Sinop Milletvekili Mehmet Ersoy ve İstanbul Milletvekili Hüseyin Bürge ile 44 Milletvekilinin Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi (Torba yasa) Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonunda görüşülmeye başlandı.

Kanun teklifi maddelerinde yer alan 112 tek numara, acil yardım ve afet yönetimi ve gereksiz acil çağrılara 250 tl ceza verilmesi yönündeki maddelere görüşlerimiz alınmak üzere ATTDER komisyona davet edilmiştir.

Kanun Tekliflerini görüşmek amacıyla toplanan TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu’nda,siyasi partilerin komisyon üyelerinin yanısıra Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Zahteroğulları, Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Prof.Dr. Ali Coşkun,bakanlık çalışanları ve yapılan davet üzerine Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerleri (Paramedik) Derneği de katıldı.

Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerleri (Paramedik) Derneği Genel Başkanı Yaşar Gökbayrak,Kayseri İl Başkanı Enes Erken, Ankara İl Başkan Yardımcıları Nurcan Göker ve Gökhan Yahşi’nin katıldığı toplantıda tüm acil çağrıları karşılamak,sevk ve koordinasyonunu sağlamak üzere 112 acil çağrı merkezlerinin kurulmasını öngören kanun değişikliği tasarısında söz alan Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerleri (Paramedik) Derneği Genel Başkanı Yaşar Gökbayrak;”kamuoyunda bütün Avrupa ülkelerinde sadece 112 tek numarası uygulanmaktadır gibi yanlış anlayış hakim.Avrupa Birliğine bağlı ülkelerde serbest dolaşımdan dolayı gittiği ülkedeki acil çağrı numaralarını bilmeyenler için 112 numarası kullanılmaktadır.

Hollanda,İsveç,Finlandiya gibi nüfus veya vaka yoğunluğunun az olduğu ülkelerde ülkemizde uygulanmak istendiği gibi aynı salonda tüm görevliler birlikte çalışmaktadır.Ancak İngiltere,Fransa,Almanya gibi ülkelerde tek numara olmakla birlikte her birimin ayrı çağrı merkezi bulunmaktadır.

Ülkemizde de 112 numarası 1994 yılından beri Ambulans Çağrı numarası olarak kullanılmaktadır.112 tek numara ile birlikte ayrı bir ambulans çağrı numarasının olması ve idari anlamda da mevcut yapının korunması daha sağlıklı olacaktır”dedi.
Şu an 112 Acil Çağrı merkezinde görevlendirilenlerin maddi kayıp yaşadığını belirten Gökbayrak bu mağduriyetin giderilmesi gerektiğini belirtti.112 numarasını gereksiz yere arayanların 250 TL,tekrarında ise 500 TL ceza verilmesi kararının yerinde olduğunu bildiren Gökbayrak; İçişleri Bakanlığı tarafından çıkarılacak yönetmelik konusunda Sağlık Bakanlığının da görüşünün alınması gerektiğini belirtti.

tbmm3

tbmm2 (1)

Paylaş