112 ambulans çalışanlarından dönerli tepki

Geçtiğimiz günlerde İnegöl’de, 112 sağlık çalışanlarına yapılan saldırı Demokratik Sağlık Sen ve ilgili dernekler tarafından sert bir dille kınandı. 112 sağlık çalışanlarından dönerli tepki geldi.

Yerel bir internet sitesinde “Görev Başında Döner Yediler” ithamıyla ilçe halkını, sağlık çalışanlarına karşı kışkırtan habere, sendika mensupları döner yiyerek tepki gösterdi. Yıldırım’da bir döner salonunda iftarda bir araya gelen Demokratik Sağ-Sen, Bursa Sağlık Çalışanları Derneği (BUSAD), Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerleri (Paramedik) Derneği ve çok sayıda 112 çalışanı, bir haber sitesinde yer alan ve sağlık personelini zan altında bırakan habere tepki mahiyetinde döner yiyerek oruçlarını açtılar. Yayınlanan haber vasıtasıyla, bölge halkının sağlık çalışanlarına sert bir tutum göstermesi ve son olarak da müdahale anında saldırıya uğraması ilgili mesleki sendikalarını harekete geçirdi. 112 çalışanlarının 24 saat uygulaması ile çalıştığını ve bu zaman diliminde insani ihtiyaçlarını karşılamalarının en tabii hakları olduğunu savunan Demokratik Sağlık Sen Bursa İl Başkanı Kemal Uzun,”Toplanmamızın nedeni, Bursa üzerinden yayın yapan yerel bir haber sitesinin 112 çalışanlarına karşı acımasızca yapmış olduğu habere yönelik tepki göstermek.

Haberde, 112 çalışanlarının devletin ambulansıyla döner almak suretiyle, kamu malını istismar ettiği ithamı yer alıyor. Bu, 112 çalışanlarını karalamaya yönelik bir haber. Unutulan bir şey var ki, bizler de insanız ve bunu hatırlatmak adına, “112 Çalışanları Dönercide Buluşuyor” adı altında iftar yemeği organize ettik. Kamuoyunun bilmesi gerekir ki, ambulanslar bizim iş yerimizdir. Nasıl ki kaplumbağalar evlerini sırtlarında taşır, biz de işyerlerini sırtında taşıyan insanlarız. 24 saat mesai halinde olan bir meslek grubu söz konusu. En doğal ihtiyaçlarımızı karşılamadan, sağlıklı bir işgücü oluşturmamız mümkün değil. Bu tür haberlere vatandaşlarımızın itibar etmemesini, görevlerimizi istismar etmeden, özveriyle çalıştığımızı bilmelerini istiyoruz. ” şeklinde konuştu.

Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerleri (Paramedik) Derneği Genel Başkan Yardımcısı Hasan Bozok’da katıldı.
” Bozok: 112 çalışanları hakkında bu tür olumsuz haberler, sahada vatandaşlardan şiddet olgusu olarak geri dönmektedir. Medyanın bu tür haberlerde çok dikkatli olması gerektiğini söyleyerek, hayat kurtarma adına zamanla yarışırken bu tür olumsuz haberler tüm 112 camiasını yaralamaktadır” dedi.

İHA

Paylaş