Polislerin Ambulans Sürücüsüne Şiddetini Kınıyoruz

Ambulans şoförü aynı zamanda tıp fakültesi 2. sınıf öğrencisi Orhan Özdemir’e görevi başında ambulanstan indirilerek ve güç kullanan 4 polis tarafından biber gazı müdahalesi yapılmış olup, sağ omuz ve sağ baş parmağı çıkarılarak, en önemli kelepçe takılarak müdahale yapılmasını kınıyoruz.

Polisler hakkında Zonguldak Valiliği tarafından soruşturma açılmasını talep ediyoruz.

Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerleri (Paramedik) Derneği Yönetim Kurulu

_________________________________________________________________________________________

İşte O Haber

Bahçelievler Mahallesi Mehmetcik Caddesi’nde şehir merkezine giden TIR’ın geçişini sağlamak için trafiği durduran polis ekibi, karşıdan gelen 112 Acil Servis ambulansını da durdurdu. İçinde hasta bulunmayan ambulansın sürücüsü Orhan Özdemir, iddiaya göre beklemek istemedi ve TIR’ın yanından geçmek istedi. Polis ise buna izin vermedi. Özdemir ve polisler arasında tartışma çıkınca takviye ekip istendi.

Polisler, Özdemir’i gözaltına almak istedi. Özdemir buna direnince arbede çıktı. Polislerin biber gazı sıkarak yere yatırdığı Özdemir, 4 polis memuru tarafından kelepçelendi. Bu sırada ambulansta bulunan iki acil tıp teknisyeni de gözyaşları içinde “Yapmayın” diyerek polisleri durdurmaya çalıştı.

Polisin müdahalesi bir kişi tarafından cep telefonuyla görüntülenirken, görüntüde çevredeki vatandaşların polise tepki gösterdiği görüldü.

Polislerin ekip aracıyla karakola götürdüğü Özdemir, daha sonra sağlık raporu için Atatürk Devlet Hastanesi ek binasına götürüldü. Burada çekilen röntgende sağ omuz ve sağ el baş parmağında çıkık saptanan Özdemir, ambulansla aynı hastanenin ana binasına sevk edildi. Özdemir’e 10 gün iş göremez raporu verildi.

Olay Videosu


Polisten ambulans şoförüne meydan dayağı paylaşan: cumhuriyet

Aynı zamanda Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi olan ve Kamu Personeli Seçme Sınavı puanı ile Sağlık Bakanlığı’na şoför olarak atanan Özdemir hakkında ‘polise mukavemet’ ve ‘trafik güvenliğini tehlikeye düşürmek’ suçlarından işlem yapılacağı belirtildi. Vaka dönüşü mesai arkadaşlarıyla birlikte yemeğe giderken yaşanan olayda omzu ve parmağı çıkan Özdemir’in de polislerden şikayetçi olduğu öğrenildi.

Paylaş