ATTDER ADANA Sağlıkta Şiddetin Karşısında

Türkiye kamuoyuna;

Son zamanlarda 112 çalışanlarına karşı yoğunlaşan şiddet, hakaret ve iftiralar artık dayanılamaz boyuta ulaşmıştır. Gece gündüz demeden her olayda ilk müdahaleyi yapan, hastayı hayata bağlayan ilk ekip 112 ambulans ekipleridir. Hayat kurtarmaktan başka bir amacı olmayan 112 çalışanları olay yerinde gözü dönmüş kişiler tarafından hakarete uğramakta, darp edilmektedir. Bir yandan hasta yakınlarının şiddetine maruz kalan sağlık çalışanları, diğer yandan bazı gazetecilerin yalan haberlerine, hedef göstermelerine karşı mücadele etmektedir. Haftanın her günü, günün her saati görev başında olan 112 Ambulans ekipleri bir tebessüm beklerken şiddetin her türlüsünü görmektedir. Tüm bunlar yetmiyormuş gibi geçtiğimiz günlerde polislerin 112 çalışanına uyguladığı şiddet adeta kanımızı dondurmuştur. Sağlık çalışanları şiddete uğrarsa onu ilk koruyacak kişi polisler iken, şiddetin bizzat polisler tarafından uygulanması vicdanları yaralamıştır. Tamamen savunmasız olan 112 çalışanları insanlığını yitirmiş kişiler tarafından kolay lokma görülmekte ve şiddete uğramaktadır. Fedakar 112 çalışanları kırmamak için kırılmayı düstur edinmiş ve kimi zaman kendisine şiddet uygulayana ve yakınlarına tıbbi müdahalesini o yaralı haliyle bile yapmıştır. İçinde bulunduğumuz kutsal Ramazan ayında daha bir hoşgörülü anlayışlı olmak lazım değil midir? Maide suresi ayet 32’de ‘’ Kim de bir adamın hayatını kurtarırsa bütün insanların hayatını kurtarmış gibi olur’’ denmiştir. Böyle kutsal bir görev üstlenen 112 çalışanlarının el üstünde tutulması lazımken maalesef ayaklar altına alınmaktadır.

Şiddeti uygulayanların yanında bir de şiddete davet edenler var maalesef. Haber yaptığını zanneden bazı gazeteciler 112 ekiplerinin bir dönercide yemek yemesini haber yapmış ve bunu düşmanca bir dille kaleme dökmüştür. Halbuki vakalardan yemek yeme vakti bile bulamayan, vakit bulup hastaneye gittiklerinde yemeğin bittiğini gören 112 ekipleri kendi paralarıyla göreve hazır bir şekilde yemeklerini yemişlerdir. Fakat söz konusu haberi yapan gazeteci zahmet edip araştırma yapmadan ‘’ Görev başında döner yediler’’ başlığı ile 112 çalışanlarını hedef göstermiş, halkın gözünde bir suçlu durumuna itmiştir. Yine hayatı boyunca hiç sağlık camiasının içinde bulunmamış bir haber spikeri, 112 çalışanlarının eğitimsiz olduğunu iddia etmiş ve bunu hiç gocunmadan milyonların önünde yapmıştır. Tüm bu yalan ispatsız haberler halkı tahrik etmekte 112 Ambulans ekiplerini hedef tahtası yapmaktadır. Ve daha nicesi… Bunun sonucunda ise kaçınılmaz olan şiddet meydana gelmektedir. Ayrıca yapılan haberlerle sağlıkçıya şiddet sıradanlaştırılmakta ve olağan gösterilmektedir. 112 çalışanına şiddet gösteren bir kişinin sadece o şiddet haberi değil aldığı hukuki cezada ekranlara yansıtılmalı ve böylece şiddet uygulayanın yanına kar kalmadığı halka gösterilmelidir.

Bu karalama kampanyalarının ve şiddetin devam etmesinden, sağlık veren ellerin kırılmasından, can kurtarmaya gidip canımızdan olmaktan kaygılıyız.

Her türlü hedef göstermelere, iftiralara, sözlü ve fiziki şiddete maruz kalsakta gece gündüz demeden insanların sağlığının bekçisi, yanı başlarındaki hayat kurtarıcıları olmaya devam edeceğiz. Ve tüm bunları yaparken hiçbir karşılık gözetmeden kendimizi halkın sağlığına adamaktan ve bu onurlu mesleği yapmaktan onur duyacağız.

Saygılarımızla kamuoyuna duyurulur.

ATTDER ADANA İL BAŞKANLIĞI

Paylaş