Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’ne İlk ve Acil Yardım (Paramedik) bölümü açıldı.

Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerleri (Paramedik) Derneği (ATTDER) Muğla İl Başkanı ATT Neslihan YILMAZ Paramedik önlisans bölümünün Muğla Üniversitesin’de açıldığını söyledi. ATTDER yönetimi olarak Kasım 2013 tarihinde Muğla İl Sağlık Müdürü Dr Cihan TEKİN ile yaptıkları toplantıda Muğla’da ilk ve acil yardım (paramedik) bölümünün olmadığını bu bölümün açılması ile ilgili girişimlerde bulunulması gerektiğini iletmişlerdi.

İl Sağlık Müdürü Dr Cihan TEKİN paramedik bölümü için Muğla Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur HARMANDAR ile görüştüğünü bununla ilgili çalışmaların başladığını ve bu projeyi hızlandırmak adına gerekli takibi yapacağını belirtmişti. Çalışmaların sonucu olarak Fethiye Sağlık Meslek Yüksek Okulu bünyesinde paramedik bölümünün 30 öğrenci kapasiteli olarak açıldığını belirten Yılmaz, şunları söyledi: ” ilimizde yedi tane sağlık meslek lisesi ve bunların altısında Acil Tıp Teknisyenliği bölümü bulunmaktadır.

Bu okullarda öğrenim gören öğrenciler bir üst öğrenim olan ilk ve acil yardım (paramedik) bölümünü okumak için il dışına gitmek zorunda kalıyor ve yüksekokullar öncelikli olarak bulundukları ilden gelen başvuruları kabul ettiği için mağdur oluyorlardı. Kendi illerinde bu bölümün açılması onlar için büyük avantaj oldu. Dernek olarak bölümün açılmasında emeği geçen başta Muğla Üniversitesi Rektörü prof. Dr. Mansur HARMANDAR ve İl Sağlık Müdürü Dr Cihan TEKİN olmak üzere herkese teşekkür ederiz. Muğla ATTDER olarak ilk ve acil yardım (paramedik) bölümü için 2016-2017 eğitim öğretim yılında her türlü desteği sağlayacağız”.

Paylaş