7. Resüsitasyon Sempozyumu RESÜSİST PANDEMİ 2021 Rekor Katılım İle Tamamlandı

Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerleri- Paramedik Derneği tarafından daha önce İzmir, İstanbul, Batman, Diyarbakır, Adana ve Denizli İllerinde düzenlenen Hastane Öncesi Acil Sağlık Hizmetlerinde Resüsitasyon Sempozyumunun 7.sı bu yıl, Covid19 Pandemi süreci nedeni ile online olarak gerçekleştirildi.

T.C. Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Dr.Öğr.Üyesi Semih KORKUT’ un Onursal Başkanlığını üstlendiği 7.Hastane Öncesi Acil Sağlık Hizmetlerinde Resüsitasyon Sempozyumu-Resüsist Pandemi 2021 Türkiye’den ve yurt dışından olan katılımlar ile 23 Ocak 2021 tarihinde online olarak gerçekleştirildi.

Sempozyum açılış konuşmasını yapan ATT DER Genel Başkanı Abdullah BALTACI “içinde bulunduğumuz pandemi şartlarında görevi başında hayatını kaybeden meslek şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Ülkemizin her köşesinde insan hayatının kutsallığından ödün vermeden sonsuz sabır ve gayretle çalışan, tüm meslektaşlarımızın Allah yar ve yardımcısı olsun. Buradan tüm sağlık çalışanlarımıza selamlarımı iletmek istiyorum.
Meslektaşlarımızın olduğu her alanda ve Bayrağımızın dalgalandığı ülkemizin her köşesinde var olmak gibi büyük bir ideali taşıyan sivil toplum kuruluşu olarak, geçen 15 yıllık süreçte binlerce kilometre yol kat ettik. Meslektaşlarımızın bilgi ve becerilerini artırarak alanımızla ilgili güncel gelişmeleri yakından takip edebilmeleri için birçok eğitim ve bilimsel toplantılar düzenledik. Pandemi öncesi planlamış olduğumuz ve gerçekleştirmek adına tüm hazırlıklarımızı tamamlamıştık fakat salgın nedeniyle iptal etmek durumunda kaldığımız programları İnşallah pandemi sonrası aynı heyecanı birlikte tekrar yaşayacağız.

Pandemi sürecinin ilk başlarında sahada yaşanan ve yaşanabilecek olan risklere karşı stratejik eylem planı hazırlayarak genel müdürlüğümüze ilettik. sürekli iletişim halinde olduğumuz Genel Müdürümüze ve değerli daire başkanlarımıza konulara olan hassasiyetleri için huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Bu güzel organizasyonun mutfağında çok ciddi emek harcayan, yıllardır aynı çatı altında mesleğimize ve ülkemize hizmet etmekten onur duyduğum yol arkadaşlarıma da hepinizin huzurunda yürekten teşekkür ediyorum. Sempozyumun teknik alt yapısını hazırlamak için günlerdir emek harcayan derneğimizin kurucu üyelerinden Ceyhan Mollaya ve Sempozyum sekreterimiz aynı zamanda Genel Başkan Yardımcımız Sultan Korkmaz Düzlere teşekkür ediyorum. Sempozyuma sponsor olarak bizlere destek veren firmalarımıza da ayrıca teşekkür ederim.

Her yönüyle başarılı olması için büyük çaba sarf ettiğimiz sempozyumun ülkemiz acil sağlık sisteminin gelişimine ve meslektaşlarımızın mesleki bilgi ve donanımlarına büyük katkısı olacağına inancım sonsuzdur.Bir kez daha sempozyumun düzenlenmesinde emeği olan herkese teşekkür ediyor;
Ülkemizin dört bir yanından sempozyuma katılan değerli hocalarımıza, meslektaşlarımıza ve Öğrenci arkadaşlarımıza da en içten şükranlarımı sunuyor ve teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Daha sonra söz alan Sempozyum Onursal Başkanı ve T.C Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Dr.Öğr.Üyesi Semih KORKUT “uçak ambulans ve helikopter ambulansların da katılmasıyla acil sağlık hizmetlerinin çok değiştiğini söyledi.Korkut, “Hastane öncesi acil sağlık hizmetlerinde 3 binin üzerinde istasyon ve 6 bin ambulansımız var. Geçen sene 1020 ambulans alındı. Avrupa’nın çok zengin, çok gelişmiş bilinen ülkelerinde bile geçen sene bu kadar ambulans alımı kayıtlara geçmedi.” dedi.

Türkiye’ye geçen yıl ambulans uçakla getirilen hastalara ilişkin de bilgi veren Semih Korkut, “Yurt dışındaki bir Türk vatandaşı kalkıp ‘ben bu ülkede tedavi olamıyorum’ dediğinde biz gittik, aldık. Yaklaşık 200’ün üzerinde bir rakam. Dünyada böyle bir rakam yok. Hiçbir ücret almadan ambulans uçakla bu insanların kim olduğuna bakılmaksızın işçi de olabilir bir işadamı da olabilir, yalnızca konsolosluğa başvurup ‘ben ülkede tedavi olamıyorum beni alın’ dediğinde biz o hastalarımızı almaya çalıştık.” diye konuştu.

Türkiye’nin dünyanın en genç ambulans filolarından birine sahip olduğunu ifade eden Korkut, “Nüfus başı en çok ambulans sahibi olan ülkelerden biriyiz. 3 uçak ambulans, 17 de helikopter ambulansımız var.” dedi. Korkut, Acil Tıp Teknisyeni (ATT) ve paramedik personelin eğitimi için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.Deniz ambulanslarında çalışacak kişileri de yetiştireceklerini belirten Korkut, şunları kaydetti:”Düşüncemiz, önümüzdeki dönemde havacı, denizci acil tıp teknisyeni ve paramedik yetiştirmek. Hava ambulanslarımızda çalışan acil tıp teknisyeni ve paramediklerimiz var ama özel şirketlere ait. İleriki dönemlerde biz kendi personelimizden olmasını istiyoruz. Oradaki arkadaşları mağdur etmeyecek şekilde tabii. Bu yıl içerisinde hem deniz hem de hava ambulansındaki arkadaşlarımızı eğiteceğiz. Ana kriter uçak için yabancı dil şartı çünkü yurt dışından çok sayıda hasta alıyoruz.”
Paramedik personelin lisans eğitimi ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Korkut, yakında paramediklerin kendi branşında akademik olarak ilerleyebileceğini, doçent ve profesör olabileceğini söyledi.Atamalara ilişkin de konuşan Korkut, konunun Maliye Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile ilgili olduğunu hem acil tıp teknisyenlerini hem de paramedik personeli mağdur etmeden atamaların gerçekleştirileceğini ifade etti.”

SEMPOZYUM OTURUMLARI

1. OTURUM

2.OTURUM

3.OTURUM

SURVIVOR OTURUMU

4.OTURUM

5.OTURUM

Paylaş