İlk ve Acil Yardım Bölümüne Sadece ATT’lerin Alınması İçin YÖK’e Başvuru

ATT DER olarak Acil tıp teknisyenlerinin üst öğrenimi olan ilk ve acil yardım bölümüne alan dışı başvuruların engellenmesi adına YÖK’e başvurduk.

ATT DER Genel Başkanı Yaşar Gökbayrak, Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Özdemir, Ankara İl Başkanı Kadir Ay ve İl Başkan Yardımcısı Ertuğrul Yıldız’dan oluşan heyet YÖK Başkan Vekili Prof.Dr. M.A Yekta SARAÇ’la görüştü.

2011 yılında YÖK tarafından alınan bir kararla İlk ve Acil Yardım Bölümünü Ebelik, Ebelik Hemşirelik, Hasta ve Yaşlı Hizmetleri, Hemşirelik, Laborant, Laboratuvar, Laboratuvar Hizmetleri, Laboratuvar Teknisyenliği, Sağlık, Sağlık Memurluğu, Veteriner-Laboratuvar bölümü mezunlarının da tercih etmesine imkan tanıyan değişiklikliğin kaldırılarak, bu bölümlere sadece acil tıp teknisyenlerinin alınmasını talep ettik.

Yapılan görüşmede “Her yıl ortalama 5000 acil tıp teknisyeni mezun olmaktadır.İlk ve Acil Yardım önlisans bölümlerine ortalama 1500 öğrenci alımı yapmaktadır. METEB ve sınavsız geçiş uygulamasıyla son sınıf öğrencilerine bile bu kontenjan yetmezken alan dışı kişilerin bu bölüme alınmasının mezun olan ve mezun durumdaki 45 bin acil tıp teknisyeninin lise mezunu olarak kalmasına sebep olduğu belirtildi.

Bu bölüme lise mezunları dahil olmak üzere, hasta ve yaşlı bakım mezunları ve diğer mezunlarının alınmasıyla sistemde kalitenin düşeceğini, hali hazırda yetişmiş personel olan acil tıp teknisyenlerinin
eğitim müfredatının acil tıp teknikerliği eğitim müfredatıyla örtüştüğü ve bu bölümün devamı olduğu özellikle belirtildi.

YÖK Başkan Vekili Prof.Dr. M.A Yekta SARAÇ yapılan başvuruyu değerlendireceklerini ve yapılacak ilk YÖK Kurulunda bu konunun gündeme alınacağını belirtti.

ATTDER’e mobil aidat yöntemiyle 1 dakikada üye olabilirsiniz. Üye olarak derneğimize destek olmak için Tıklayınız

Paylaş