ATTDER’in Girişimleri Sonucunda TBMM’ye Erken Emeklilik İçin Kanun Teklifi Verildi

112 çalışanlarına erken emeklilik (fiili hizmet zammı) için kamun teklifi TBMM’de görüşülmek üzere komisyona sunuldu.

112 çalışanlarının riskli birim olarak tabir edilen döner sermaye ek ödemelerine katsayı oranlarının artırılması çalışmasında Cumhurbaşkanına çıkan ve bu hak için uğraşan ATTDER toplu görüşmelerden sonra ilk kabul edilen hak riskli birim olmuştu.

Riskli birim olan 112 çalışanlarına ilk olarak  erken emeklilik hakkı da verilmedir demiştik. İlk olarak 112 çalışanlarına erken emeklilik isteğimizi 9 Mayıs 2012 tarihinde belirtmiştik. (O Haber için tıklayınız)

22-28 Mart Acil Tıp Teknisyenliği Haftası sebebiyle ATT DER tarafından yapılan siyasi parti ziyaretleri sırasında gündem erken emeklilikti.

ATT DER tarafından hazırlanan “5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi” Milliyetçi Hareket Partisine sunduk.

ATT DER’DEN MHP Genel Başkanına Ziyaret

Daha kanun teklif dosyamızı Cumhuriyet Halk Partisine sunarak bu konuda destek istemiştik.

ATTDER’DEN CHP Genel Merkezine Ziyaret

Yapılan görüşmeler sonuç verdi ve Milliyetçi Hareket Partisi ile Cumhuriyet Halk Partisi söz konusu kanunda değişiklik yapılması için hazırlanan teklifi TBMM’ye sundu.

Konu ile ilgili açıklama yapan ATT DER Genel Başkanı Yaşar Gökbayrak “fiili hizmet zammı olarak bilinen erken emeklilik hakkından 112 çalışanlarının faydalanması için 5510 sayılı kanunda değişiklik yapılması gerekmektedir. Bu amaçla ATTDER olarak “5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi” hazırladık. Konunun muhatabı konumunda bulunan siyasi partilerden Milliyetçi Hareket Partisi ve Cumhuriyet Halk Partisi Genel Merkezine ziyarette bulunarak hazırladığımız kanun değişiklik teklifini sunarak bu konuda destek istedik. Yaptığımız görüşmeler neticesinde Milliyetçi Hareket Partisi ve Cumhuriyet Halk Partisi tarafından kanun değişiklik teklifi TBMM’ye sunulmuştur.

Yoğun program nedeniyle iptal edilen AK Parti görüşmesini de önümüzdeki günlerde gerçekleştirerek bu konuda iktidar partisinin de desteğini isteyeceğiz. Amacımız meslek ayrımı yapmaksızın, büyük özveri ile çalışan bütün 112 çalışanlarının erken emeklilik hakkından faydalanmasıdır. Biz elimizden gelen gayreti göstererek bu konuyu önce sağlık camiasının gündemine taşıdık şimdi ise TBMM’NİN gündemine getirdik.

Çözüm için riskli birimde olduğu gibi yine 112 çalışanlarının desteğine ihtiyacımız var. Gün birlik ve beraberlik günüdür” dedi.

İşte Meclise Sunulan Kanun Teklifleri

CHP Tarafından Sunulan Kanun Teklifi

chp

MHP Tarafından Sunulan Kanun Teklifi

Not: Kanun Teklifleri derneğimize siyasi partiler tarafından faxlanmıştır.
Gerekçeli metinler derneğimizdedir.

[box type=”info”]

Sivil toplum kuruluşlarını ayakta tutan en önemli güç üye sayısı ve üyelerinden aldığı destektir. Acil Sağlık Sisteminde 45 bin Acil Tıp Teknisyeni ve 17 bine yakın öğrencimizle yetişmiş ve nitelikli insan gücü bakımından ilk sırada yer alan Acil Tıp Teknisyenleri olarak mesleğimizin tek sivil toplum örgütü olan Acil Tıp Teknisyenleri Derneği çatısı altında toplanarak bu önemli potansiyelimizi sorunlarımızın çözümü için harekete geçirmek sizlerin elinde.
ATTDER’e mobil aidat yöntemiyle 1 dakikada üye olabilirsiniz. Üye olarak derneğimize destek olmak için Tıklayınız [/box]

Paylaş